Manchester United a remizat în deplasare cu Newcastle, în cadrul etapei a 19-a a campionatului de fotbal al Angliei

Liverpool Manchester United

Echipa Manchester United, revenită în competiţie după o pauză forţată de peste două săptămâni din cauza Covid-19, a terminat la egalitate, 1-1, partida disputată în deplasare cu Newcastle United, luni seara, în cadrul etapei a 19-a a campionatului de fotbal al Angliei, conform agerpres.

Gazdele au deschis rapid scorul, prin francezul Allan Saint-Maximin (7), Manchester United reuşind să egaleze în minutul 71, prin uruguayanul Edinson Cavani, introdus în joc imediat după pauză.

Într-o pierdere evidentă de ritm după anularea ultimelor sale două meciuri, împotriva formaţiilor Brentford şi Brighton, Manchester United se poate declara mulţumită cu acest punct obţinut pe terenul ocupantei penultimului loc în Premier League, care putea obţine victoria în finalul jocului, când oaspeţii au fost salvaţi de portarul David De Gea.

Rezultate - etapa a 19-a:
Duminică
West Ham United - Southampton 2-3
Au marcat: Michail Antonio (49), Benrahma (64), respectiv Elyounoussi (9), Ward-Prowse (61 - penalty), Bednarek (70).

Tottenham - Crystal Palace 3-0
Au marcat: Kane (32), Lucas Moura (34), Heung-min Son (74).

Norwich City - Arsenal 0-5
Au marcat: Saka (6, 67), Tierney (44), Lacazette (84 - penalty), Smith-Rowe (90+1).

Manchester City - Leicester City 6-3
Au marcat: De Bruyne (5), Mahrez (14 - penalty), Gundogan (21), Sterling (25 - penalty, 87), Laporte (69), respectiv Maddison (55), Lookman (59), Iheanacho (65).

Aston Villa - Chelsea 1-3
Au marcat: Reece James (28, autogol), respectiv Jorginho (34 - penalty, 90+3 - penalty), Romelu Lukaku (56).

Brighton - Brentford 2-0
Au marcat: Trossard (34), Maupay (42).

Luni
Newcastle United - Manchester United 1-1
Au marcat: Saint-Maximin (7), respectiv Cavani (71).

Au fost amânate din cauza Covid-19 meciurile Burnley - Everton, Liverpool - Leeds United şi Wolverthampton - Watford.