Marc Marquez, de la Ducati, a câştigat Marele Premiu din San Marino şi se apropie şi mai mult de titlul mondial

Autor: Alexandru Popescu

Publicat: 14-09-2025 16:51

Article thumbnail

Sursă foto: x.com

Marc Marquez (Ducati) a obţinut, duminică, cea de-a 11-a victorie a sezonului de MotoGP, la Marele Premiu din San Marino, relatează L'Equipe.

Pe locul doi s-a clasat Marco Bezzecchi (Aprilia) şi pe trei a terminat Alex Marquez (Ducati Gresini), scrie news.ro.

O eroare a lui Marco Bezzecchi, plecat din pole position, în turul 12 al Marelui Premiu din San Marino, i-a oferit victoria lui Marc Marquez.

Fabio Quartararo (Yamaha), al treilea pe grila de start, a pierdut treptat poziţii, neputând ţine ritmul Ducati, şi a terminat pe locul 8.

În clasamentul general, Marc Marquez are 512 puncte, în timp ce următorul clasat, Ale Marquez, are 330 de puncte.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri