Maria Sakkari din Grecia, locul 7 WTA, posibilă adversară a Simonei Halep în sferturile de finală ale Kremlin Cup

Euronews
Simona Halep

Jucătoarea Maria Sakkari din Grecia, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 Kremlin Cup de la Moscova, conform news.ro

Ea a abeneficiat de abandonul jucătoarei ruse Anna Kalinskaia, locul 125 WTA, venită din calificări, la scorul de 6-2, 1-0, pentru sportiva favorită, după 34 de minute de joc.

În faza următoare, Sakkari va da piept cu învingătoarea partidei dintre Simona Halep, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 8, şi rusoaica Veronika Kudermetova, locul 32 WTA.

Halep nu s-a mai întâlnit în circuitul WTA cu jucătoarea din Grecia.

După succesul de joi, Maria Sakkari, 26 de ani, şi-a asigurat în premieră participarea la Turneul Campioanelor, programat între 10 şi 17 noiembrie, la Guadalajara.