Marin Cilic s-a calificat în sferturile de finală la turenul de la Washington (ATP)

antena3.ro
tenis

Tenismanul croat Marin Cilic s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP de la Washington, dotat cu premii totale în valoare de 1.895.290 dolari. învingându-l cu 6-3, 6-4 pe canadianul Felic Auger-Aliassime, într-o partidă din turul al treilea al competiţiei, disputată joi, potrivit Agerpres.

Cilic, cap de serie numărul 6, care trecuse în turul precedent de românul Marius Copil, s-a impus după o oră şi 26 minute de joc în faţa noului star al tenisului canadian, al cărui joc nu a strălucit însă în această confruntare, pe parcursul căreia Auger-Aliassime a comis 11 duble greşeli.

Croatul se va lupta pentru un loc în semifinale cu rusul Daniil Medvedev, favoritul numărul 3, care l-a învins tot în două seturi, 6-2, 7-5, pe americanul Frances Tiafoe (nr.16).

Grecul Stefanos Tsitsipas, principalul favorit al turneului din capitala Statelor Unite, a acces la rândul său în sferturile de finală după victoria cu 6-3, 7-6 (7/4) înregistrată în faţa australianului Jordan Thompson, iar în meciul următor îl va avea ca adversar pe francezul Benoit Paire, învingător cu 7-6 (7/3), 6-3 în duelul cu americanul John Isner, cap de serie numărul 5.