Tenismanul român Marius Copil a fost învins fără drept de apel de argentinianul Andrea Collarini, cu 6-2, 6-1, marţi, în prima rundă a turneului challenger de la Biella (Italia), dotat cu premii totale de 31.440 de euro, conform agerpres.
Copil (30 ani, 227 ATP) s-a înclinat după o oră şi 13 minute în faţa unui adversar de 29 de ani, aflat pe locul 202 în lume.
Marius Copil a avut o evoluţie modestă, suferind mai ales la principala sa armă, serviciul, cu 46% procent de reuşită la primul serviciu, 50% puncte câştigate cu primul şi 39% cu al doilea, totalizând 10 duble greşeli.
Singurul meci anterior dintre cei doi s-a încheiat cu victoria lui Copil, scor 7-6 (1), 6-3, în 2014, în primul tur la Lexington (SUA).
Copil va primi 320 de euro pentru participarea la turneul de la Biella.
La dublu, perechea româno-americană Victor Vlad Cornea/Jamie Cerretani s-a calificat în sferturi după 6-2, 7-6 (2) cu argentinienii Andrea Collarini/Tomas Martin Etcheverry. Următorii adversari vor fi Karol Drzewiecki (Polonia)/Sergio Martos Gornes (Spania), favoriţii numărul doi.
Marius Copil a pierdut în primul tur la challengerul Biella
București
15°C
Articole Similare

0
Adrian Mutu nici nu vrea să audă de o revenire la fosta sa echipă: Oamenii trebuie să-și ia banii de acolo'
0

15
A venit nota de plată. Dinamo a fost amendată pentru bannerul afișat la meciul cu Rapid
15

19
Alex Pop visează la un trofeu cu Dinamo: 'Aș sacrifica campionatul'
19

31
Fabio Capello, tranșant după ce Italia nu s-a calificat la CM: 'O ruşine şi o tragedie'
31

42
Programul meciurilor din etapele 5-6 din play-off şi play-out în Superliga
42

34
S-a votat. Anul 2027, 'Anul Ilie Năstase'
34

606
Negocieri dure. Ce condiții pune Gică Hagi pentru a prelua naționala României. Când va face FRF anunțul
606

3.452
Lovitură majoră pentru ultrași / Legea 4 a fost modificată în Senat: măsuri mai stricte și pedepse mai dure pe stadioane, spectacol pirotehnic interzis după fluierul de start
3.452

78
Postarea care le dă de gândit suporterilor. Robert Lewandowski ar putea să se retragă de la națională după ce Polonia a ratat calificarea la CM
78

149
VIDEO Imaginile cu Novak Djokovic au devenit virale. A fost în tribune la barajul decisiv dintre Bosnia și Italia
149

35
Emma Răducanu se retrage de la turneul WTA 500 de la Linz
35

2.760
Vicepreședinte ANS povestește prin ce a trecut după ce în blocul său a avut loc o explozie: 'Am văzut și un om ars'. În același imobil locuiește și Nicolae Văcăroiu
2.760

58
România coboară pe locul 56 în clasamentul FIFA, după înfrângerea cu Slovacia. Franța, pe primul loc
58
















Comentează