Marius Copil a pierdut în primul tur la challengerul Biella

Marius Copil

Tenismanul român Marius Copil a fost învins fără drept de apel de argentinianul Andrea Collarini, cu 6-2, 6-1, marţi, în prima rundă a turneului challenger de la Biella (Italia), dotat cu premii totale de 31.440 de euro, conform agerpres.

Copil (30 ani, 227 ATP) s-a înclinat după o oră şi 13 minute în faţa unui adversar de 29 de ani, aflat pe locul 202 în lume.

Marius Copil a avut o evoluţie modestă, suferind mai ales la principala sa armă, serviciul, cu 46% procent de reuşită la primul serviciu, 50% puncte câştigate cu primul şi 39% cu al doilea, totalizând 10 duble greşeli.

Singurul meci anterior dintre cei doi s-a încheiat cu victoria lui Copil, scor 7-6 (1), 6-3, în 2014, în primul tur la Lexington (SUA).

Copil va primi 320 de euro pentru participarea la turneul de la Biella.

La dublu, perechea româno-americană Victor Vlad Cornea/Jamie Cerretani s-a calificat în sferturi după 6-2, 7-6 (2) cu argentinienii Andrea Collarini/Tomas Martin Etcheverry. Următorii adversari vor fi Karol Drzewiecki (Polonia)/Sergio Martos Gornes (Spania), favoriţii numărul doi.