Marius Copil s-a calificat cu emoții în sferturile de finală ale turneului de la Biel

Marius Copil

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale turneului challenger de la Biel/Bienne (Elveţia), dotat cu premii totale de 118.000 de euro, joi seara, după ce l-a învins pe principalul favorit, elveţianul Dominic Stricker, cu 3-6, 6-2, 7-6 (7/3).

Copil (32 ani, 422 ATP), venit din calificări, s-a impus după aproape două ore de joc (1 h 56 min), noteaază Agerpres.

Stricker a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-3, dar apoi Copil a controlat jocul şi a egalat situaţia la seturi după ce s-a impus cu 6-2. Arădeanul a avut 3-0 şi 4-1 în decisiv, dar a fost egalat, 4-4. La 5-4, Copil a ratat o minge de meci, iar ulterior s-a ajuns în tiebreak, unde elveţianul a câştigat primele două puncte. Marius Copil a luat apoi patru puncte la rând şi a reuşit să obţină victoria cu 7-3.

Românul a încheiat cu 21 de aşi, faţă de 11 ai lui Stricker (20 ani, 118 ATP).

Copil şi-a luat revanşa în faţa elveţianului, care a câştigat primul lor duel, în 2021, la Eckental, în optimi, cu 7-6 (7/3), 6-2.

Marius Copil şi-a asigurat un cec de 3.240 de euro şi 25 de puncte ATP, iar în sferturi va înfrunta un alt elveţian, pe

Mika Brunold (18 ani, 725 ATP).

La dublu, Victor Vlad Cornea şi croatul Franko Skugor s-au calificat în semifinale, după 1-6, 6-2, 10-4 cu principalii favoriţi, Dustin Brown (Jamaica)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan), după o oră şi 14 minute.

Cornea şi Skugor şi-au asigurat un cec de 2.400 de euro şi 36 de puncte ATP la dublu, iar în penultimul act vor înfrunta indienii N.Sriram Balaji/Ramkumar Ramanathan, favoriţii numărul patru.