Marius Copil s-a calificat în semifinalele de dublu la Ilkley

Marius Copil

Perechea Marius Copil/Ugo Humbert (România/Franţa) s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Ilkley, cu premii de 137.560 de euro, potrivit news.ro.

Copil şi Humbert au trecut în sferturile de finală de echipa australiană Alex Bolt/Max Purcell, scor 6-3, 6-3, în 56 de minute.

În runda următoare, cei doi sportivi calificaţi vor întâlni perechea care se va impune în meciul Santiago Gonzalez/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Mexic/Pakistan), cap de serie 1 – Nicholas Monroe/David Vega Hernandez (SUA/Spania).

Premiul pentru participarea în semifinale este de 2.740 de euro şi 45 de puncte.

Marius Copil a jucat joi şi la simplu. Sportivul român, locul 84 ATP şi favorit 3, a fost eliminat în optimile de finală de japonezul Go Soeda, numărul 169 mondial, scor 7-6 (5), 6-3, într-o oră şi 27 de minute.

Premiul pentru optimile de simplu este de 2.180 de euro şi 10 puncte.