Marocul a debutat cu dreptul în Cupa Africii pe Naţiuni

facebook.com
cupa africii

Selecţionata Marocului, semifinalista ultimei ediţii a Cupei Mondiale de fotbal, a debutat cu dreptul în Cupa Africii pe Naţiuni, învingând cu scorul de 3-0 echipa Tanzaniei, întru-un meci din Grupa F a acestei competiţii, disputat miercuri la San Pedro (Cote d'Ivoire).

"Leii din Atlas", antrenaţi de Walid Regragui, au deschis scorul după o jumătate de oră de joc, prin fundaşul şi căpitanul Romain Saiss (30), iar apoi au mai marcat de două ori în repriza secundă, prin Azzedine Ounahi (77) şi Youssef En-Nesyri (80).

Tanzanienii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 70, după eliminarea lui Dismas Miroshi, care a primit al doilea cartonaş galben.

Pe acelaşi stadion din San Pedro s-a disputat apoi şi cealaltă partidă din Grupa F, în care RD Congo şi Zambia au terminat la egalitate, 1-1.

Zambia a deschis scorul prin Kings Kangwa (23), însă congolezii au replicat foarte rapid, după doar trei minute, prin Yoane Wissa.

Joi, la Cupa Africii pe Naţiuni este programată o singură partidă, Egipt - Ghana, în cadrul Grupei B a competiţiei.