Liderul entităţii sârbilor bosniaci, Milorad Dodik, a contestat marţi faptul că masacrul din 1995 de la Srebrenica a fost un genocid comis împotriva musulmanilor bosniaci şi a spus că numărul celor executaţi a fost manipulat, relatează dpa preluată de Agerpres.
"Mulţi dintre cei îngropaţi au fost ucişi în luptă şi pe lista respectivă (a victimelor îngropate) există oameni încă în viaţă", a declarat Milorad Dodik în parlamentul entităţii sârbe din Bosnia, Republica Srpska (RS).
După încheierea războiului intercomunitar (1992-1995), Bosnia a fost divizată în două entităţi principale, o federaţie croato-musulmană şi entitatea sârbă, Republika Srpska. Acestea au o mare autonomie, dar reunite prin instituţii slabe.
Deputaţii RS s-au reunit pentru a discuta un raport din 2004 care încearcă să facă lumină asupra evenimentelor de la Srebrenica, când forţele sârbilor bosniaci au executat circa 8.000 de bărbaţi şi băieţi bosniaci şi au expulzat restul populaţiei musulmane.
Curtea Internaţională de Justiţie a ONU a decis în 2007 că aceste crime comise în iulie 1995, cu puţin timp înainte de sfârşitul războiului din Bosnia, a fost un genocid comis de sârbi.
De asemenea, mai mulţi ofiţeri sârbi bosniaci au fost condamnaţi pentru genocid de Tribunalul Penal Internaţional pentru fosta Iugoslavie (TPI). Ambele instanţe au sediile la Haga, în Olanda.
Dodik a contestat verdictele, atât internaţionale cât şi interne. "Nu există nici o justiţie atunci când se pronunţă tribunalul de la Haga, cu atât mai puţin atunci când o face Curtea din Bosnia-Herţegovina", a spus el.
"Ideea genocidului ... a apărut la începutul conflictului", a declarat Dodik, adăugând că evenimentul de la Srebrenica "a fost o tragedie aranjată cu scopul de a sataniza sârbii".
Iniţial premier al Republika Srpska din 2006, Milorad Dodik este preşedintele acesteia din 2010. Din această funcţie, el critică frecvent instituţiile Bosniei, pe care o descria în 2016, într-un interviu pentru AFP, drept "un loc pe care nimeni nu-l doreşte", "un concept ratat".
În ianuarie, el a explicat că "scopul său este cel mai înalt grad de independenţă posibil pentru Republika Srpska", "un obiectiv politic legitim"
Masacrul de la Srebrenica a fost negat de liderul sârbilor bosniaci
Explorează subiectul
Articole Similare

2.803
Ultimă oră - Armata română a ridicat două avioane de luptă după atacul Rusiei: mesaj Ro-Alert pentru cei din Tulcea
2.803

39
Serviciile online ale poştei franceze sunt din nou inaccesibile după un atac cibernetic
39

3.307
VIDEO MAE a intrat în alertă maximă după explozia de la barul din Elveția: se caută români printre victime / Zece persoane au murit
3.307

3.633
Trump își nuanțează poziția despre pacea din Ucraina: Rusia este cea care stă în calea păcii
3.633

4.802
Revelion transformat în tragedie: doi adolescenți au murit din cauza artificiilor, iar alții au fost grav răniți
4.802

1.606
VIDEO Președintele somalez avertizează, după ce Israelul a recunoscut Somaliland ca stat: „O cutie a Pandorei se va deschide în lume”
1.606

1.756
VIDEO „Zidul Berlinului” din nordul Europei: gardul de 280 de kilometri separă o țară de Rusia
1.756

6.274
UPDATE / VIDEO-FOTO Rușii au lansat „botezul focului” în Ucraina! Atac amplu, în seara de Revelion: cel puțin 24 de persoane au fost ucise, în riposta Kievului
6.274

6.824
VIDEO Tragedie în primele ore ale anului, în Elveția: zeci de morți într-o explozie în celebra stațiune de schi Crans-Montana
6.824

1.185
Premieră europeană. Parisul pregătește o lege radicală: fără rețele sociale pentru cei sub 15 ani
1.185

7.359
Ieșire explozivă a lui Donald Trump: familia Clooney, luată în râs, Franţa făcută praf pe tema imigraţiei
7.359

2.095
Reacția fermă a preşedintelui Taiwanului, după exerciţiile militare chineze din această săptămână
2.095

4.773
Cercetătorii au rămas uimiți după ce au efectuat un studiu ADN pe o femeie în vârstă de 117 ani. Descoperirea deschide o poartă către viitor
4.773

















Comentează