Guvernul a adoptat miercuri o hotărâre pentru operaţionalizarea Agenţiei Naţionale de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate, prin care se aprobă regulamentul de organizare şi funcţionare a acesteia, precum şi organigrama şi numărul de posturi.
"Agenţia Naţională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate funcţionează în subordinea Ministerului Justiţiei, cu un număr de maxim 50 de posturi. Agenţia este condusă de un director general, numit de către ministrul Justiţiei, acesta putând fi judecător, procuror sau personal de specialitate juridică asimilat judecătorilor şi procurorilor", se arată într-un comunicat al Executivului, remis miercuri AGERPRES.
Sursa citată arată că aparatul administrativ al agenţiei este organizat în mai multe servicii şi birouri, între care Biroul Identificare şi Urmărire Bunuri; Serviciul Administrare şi Valorificare Bunuri; Serviciul Juridic, Comunicare şi Registratură; Serviciul Suport Operaţional şi Compartimentul Plăţi.
Agenţia Naţională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate a fost înfiinţată în decembrie anul trecut şi are misiunea de a facilita identificarea bunurilor provenite din săvârşirea de infracţiuni şi de a administra şi valorifica bunurile care fac obiectul unei măsuri de indisponibilizare dispuse în cadrul procesului penal.
Măsuri pentru operaţionalizarea Agenţiei Naţionale de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate
Explorează subiectul
Articole Similare

41
Radu Miruţă: Oameni buni, niciun politician nu vine cu o baghetă magică
41

2.204
Cotroceniul lovește în campania USR pentru Primăria Capitalei: "O să ajungă să-i enerveze pe simpatizanţii lui Nicuşor Dan"
2.204

89
Șase candidați pentru Primăria Capitalei, validați de Biroul Electoral Municipal
89

2.495
Traian Băsescu, revoltat după cazul morții fetiței de 2 ani: "Pe mine mă șochează. Clinica privată trebuie călcată în picioare"
2.495

2.238
Traian Băsescu nu vede cu ochi buni demisia lui Ilie Bolojan: "Toți îl atacă, dar nimeni nu vrea să îi ia locul"
2.238

1.732
Ludovic Orban îi ia apărarea lui Nicușor Dan în scandalul numirii lui Vlad Voiculescu: "Cercetarea nu se închide să nu se facă de râs procurorul"
1.732

3.557
Traian Băsescu o critică dur pe Anca Alexandrescu: "Se desumflă povestea suveranistă / Ea și Simion au vrut să trăiască din simpatia pentru Călin Georgescu"
3.557

150
Candidatura lui Ciprian Ciucu la Primăria Capitalei a fost admisă de Biroul Electoral Municipal
150

334
Diana Șoșoacă la Moscova alături de fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev
334

1.521
Consilierul prezidențial Ludovic Orban critică dur pe magistrați în scandalul cu reforma pensiilor "babane": E jenant! Este o poziție complet nerezonabilă, nu poate fi acceptată
1.521

95
George Simion, nou mesaj pentru coaliție: 'În ţară este jale, în ţară este prăpăd. Ţara nu mai există!'
95

4.661
Scandalul "Pozelor False" - Cine din USR a făcut-o pe Elena Lasconi să publice fotografiile cu Nicușor Dan, Coldea și Ponta
4.661

1.190
Biroul Electoral al Municipiului București a validat candidatura Ancăi Alexandrescu la Primăria Capitalei: Și candidații PSD, PNL și USR au fost admiși
1.190


















Comentează