Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Malaysiei, obţinând al doilea succes din carieră în Formula 1

Max Verstappen

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Malaysiei, disputat pe circuitul de la Sepang, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. El se află la al doilea succes în Formula 1, după ce s-a impus la Marele Premiu al Spaniei în 2016.

Verstappen a obţinut victoria la o zi după ce a împlinit 20 de ani şi a fost urmat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) şi de Daniel Ricciardo (Red Bull, Australia).

Locul patru a revenit germanului Sebastian Vettel (Ferrari), plecat de pe ultima linie a grilei de start, iar pe cinci s-a clasat Valtteri Bottas (Mercedes, Finlanda), anunță News.ro.

Sergio Perez (Force India-Mercedes, Mexic) a fost al şaselea, iar Stoffel Vandoorne (McLaren-Honda, Belgia) a ocupat locul 7.

Locul opt a revenit canadianului Lance Stroll de la Williams, Felipe Massa (Williams-Mercedes, Brazilia) a fost al nouălea, iar francezul Esteban Ocon de la Force India a ocupat locul zece.

Al doilea pe grila de start, finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) nu a putut lua startul din cauza unei probleme tehnice.