Meciul dintre Kevin Anderson și Dominic Thiem s-a încheiat 6-3, 7-6, în prima partidă de la Turneul Campionilor

Facebook Kevin Anderson
Kevin Anderson

Primul meci de la Turneul Campionilor (Londra) a avut loc duminică, între Kevin Anderson (Africa de Sud; 6 ATP) și Dominic Thiem (Austria; 8 ATP). Scorul s-a terminat cu 6-3; 7-6(10) pentru Anderson, după o oră și 49 de minute, informează Mediafax.

Numărul 6 mondial nu a avut probleme în primul set. Deși a bifat un singur break, acesta a fost suficient pentru a încheia cu 6-3. Nu i-a dat lui Thiem vreo oportunitate de rebreak. În schimb, el și-a creat 7 oportunități. În privința procentelor, Anderson a stat excelent pe primul serviciu, cu peste 90% pe punctele câștigate. În setul al doilea, Thiem a devenit mult mai solid pe serviciu, astfel că, până în tie-break, nu au fost șanse de break. În prelungiri, jocul a fost la fel de echilibrat, dar Anderson a reușit să facă un mini-break în plus și s-a impus cu 12-10.

Cei doi fac parte din Grupa B, alături de Roger Federer (Elveția; 3 ATP) și Kei Nishikori (Japonia; 9 ATP). Aceștia vor juca tot duminică, dar de la ora 22:00.