România a fost ELIMINATĂ de Germania: Nemții s-au impus cu 4-2, cu goluri marcate în prelungiri

nationala tineret fotbal

UPDATE

Amiri a marcat în minutul 90+4.

UPDATE

Luca Waldschmidt a marcat din nou pentru Germania, în min. 90, cu un şut de la 20 de metri, după o lovitură liberă. Mingea a lovit bara din stânga portarului, înainte de a intra în poartă.

UPDATEGian-Luca Waldschmidt a marcat pentru 2-2 în minutul 52 al meciului România U21 - Germania U21, din semifinalele Campionatului European. Atacantul lui Freiburg a înscris din penalty. Ianis Hagi l-a faultat în careu pe Mahmoud Dahoud, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri.

La pauză, România conduce cu 2-1.

UPDATE

România a avut o posesie zdrobitoare, în prima repriză: 60%.

UPDATE

În minutul 49, Pușcaș a ratat o nouă mare ocazie. Lovitura sa de cap a fost scoasă cu greu de portar.

UPDATE

România conduce cu 2-1 pe Germania! George Pușcaș a marcat al doilea său gol, cu o lovitură de cap din centrarea lui Andrei Ivan, în minutul 43. Ianis Hagi a dat o pasă lungă pentru Ivan, iar Pușcaș și-a dovedit clasa.

UPDATE

Nemții au trecut foarte rar de centrul terenului. Băluță a ratat o mare ocazie, în urma unui șut de la distanță, iar Pușcaș nu a putut profita de respingerea portarului.

UPDATE

Ianis Hagi a scos un penalti, decis de arbitru după consultarea VAR. George Pușcaș a egalat, în minutul 27.

UPDATE

Ratare uriașă a lui Pușcaș, în minutul 24. Atacantul lui Palermo a nimerit bara.

UPDATE

Denis Man ratează o mare ocazie, nemții scapă pe contraatac și înscriu, în minutul 21.

UPDATE

După 17 minute, arbitrul a întrerupt meciul pentru o pauză de hidratare.

UPDATE

Temperatură foarte ridicată la ora jocului

Autorităţile locale au emis un cod roşu pentru temperaturi ridicate, valabil în ziua de 27 iunie 2019 în oraşele Bolzano (Trentino Alto-Adige), Brescia (Lombardia), Florenţa (Toscana), Perugia (Umbria), Rieti şi Roma (Lazio). A fost emis şi un cod portocaliu de caniculă pentru mai multe oraşe din nordul şi centrul ţării.

Conform Serviciului Meteorologic al Aviaţiei Militare din Italia, temperatura maximă de joi, 27 iunie, la Bologna, va fi de 40 de grade. Această temperatură va fi atinsă la ora 17:00, cu doar o oră înainte ca partida dintre România U21 şi Germania U21 să înceapă.

UEFA a modificat în ultimul moment programul semifinalelor, fără a oferi o explicaţie oficială. Partida dintre România şi Germania ar fi trebuit să aibă loc de la ora 22:00 (ora 21:00, în Italia), la Reggio Emilia.

UPDATE

Meciul a început! Germania a avut lovitura de început. Aproximativ 20.000 de fani români sunt în tribune.

Știrea inițială

Selecţionerul echipei României, Mirel Rădoi, aliniază echipa sa obişnuită în meciul cu Germania, care are loc joi, de la ora 19:00, în semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21 din Italia şi San Marino, pe Stadionul Renato Dall'Ara din Bologna.

Rădoi foloseşte aceeaşi formulă ca la primele două partide din grupă, 4-1 cu Croaţia şi 4-2 cu Anglia, cu Andrei Ivan titular în extrema stângă, Florinel Coman fiind din nou rezervă.

De partea cealaltă, Germania nu poate conta pe fundaşul Benjamin Henrichs, suspendat, locul său fiind luat de Mittelstaedt. În schimb, atacantul Marco Richter, autor a trei goluri în faza grupelor, va fi rezervă, fiind titularizat în premieră Amiri.

Conform site-ului UEFA, la Bologna sunt 38 de grade Celsius la ora 18:00 (ora României).

Echipele de start:

Germania: 1. Alexander Nuebel - 3. Lukas Klostermann, 4. Jonathan Tah (căpitan), 5. Timo Baumgartl, 14. Maximilian Mittelstaedt - 6. Maximilian Eggestein - 19. Florian Neuhaus, 8. Mahmoud Dahoud, 7. Levin Oeztunali - 10. Luca Waldschmidt, 18. Nadiem Amiri. Selecţioner: Stefan Kuntz.

Rezerve: 12. Florian Mueller, 23. Markus Schubert - 9. Lukas Nmecha, 11. Marco Richter, 13. Johannes Eggestein, 15. Waldemar Anton, 16. Suat Serdar, 17. Felix Uduokhai, 20. Robin Koch, 21. Arne Maier, 22. Eduard Loewen.

România: 1. Ionuţ Andrei Radu (căpitan) - 6. Cristian Manea, 5. Ionuţ Nedelcearu, 4. Alexandru Paşcanu, 3. Florin-Bogdan Ştefan - 21. Tudor Băluţă, 17. Alexandru Cicâldău - 8. Dennis Man, 10. Ianis Hagi, 19. Andrei Ivan - 9. George Puşcaş. Selecţioner: Matei Mirel Rădoi.

Rezerve: 12. Cătălin Cabuz, 23. Andrei Daniel Vlad - 2. Radu Boboc, 7. Florinel Coman, 11. Adrian Petre, 13. Grigore Ricardo, 14. Vlad Dragomir, 15. Virgil Ghiţă, 16. Dragoş Nedelcu, 18. Adrian Rus, 20. Andrei Ciobanu, 22. Darius Olaru.

Arbitru: Orel Grinfeld; arbitri asistenţi: Roy Hassan, Idan Yarkoni (toţi din Israel); al patrulea oficial: Andris Treimanis (Letonia); arbitru video: Marco Guida, arbitru asistent video: Michael Fabri (ambii din Italia)

Delegat UEFA: Myrsini Psarropoulou (Grecia), observator UEFA pentru arbitri: Roberto Rosetti (Italia)