Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, a găzduit, la New York, în marja participării la dezbaterile generale ale celei de-a 73-a sesiuni a Adunării Generale a ONU, o reuniune cu omologii din statele francofone africane, ocazie cu care au fost abordate aspecte ale modului în care schimbările climatice afectează condiţiile de viaţă ale populaţiilor din zona sahariană şi sub-sahariană şi creează riscuri în domeniul securităţii interne sau regionale.
Potrivit unui comunicat al MAE, în cadrul evenimentului desfăşurat joi, cu tema "Schimbările climatice şi securitatea", Meleşcanu a făcut o prezentare a priorităţilor delegaţiei române la actuala sesiune a Adunării Generale a ONU, subliniind că tema discutată face parte dintre aceste priorităţi.
Totodată, a fost reconfirmată relaţia tradiţională excelentă între România şi statele africane francofone invitate.
În aceeaşi zi, şeful diplomaţiei române a avut o serie de întrevederi cu omologii din Republica Capului Verde, Qatar, Columbia şi Republica Islamică Iran.
* În timpul întâlnirii ministrului român cu omologul din Republica Capului Verde au fost discutate principalele teme aflate pe agenda bilaterală, precum şi cooperarea dintre cele două state în cadrul organizaţiilor internaţionale.
"De asemenea, a fost evocată dorinţa comună de aprofundare a dialogului politic la nivel înalt între cele două ţări, sens în care a fost încheiat un memorandum de înţelegere pe linia celor două ministere ale Afacerilor Externe, care să faciliteze dialogul diplomatic constant între Bucureşti şi Praia. În context, a fost evocat parteneriatul de succes dintre Uniunea Europeană şi Republica Capului Verde, având în vedere faptul că România va deţine preşedinţia rotativă a Consiliului Uniunii Europene în primul semestru al anului 2019", se arată în comunicat.
* Totodată, discuţiile lui Teodor Meleşcanu cu şeicul Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani, ministrul Afacerilor Externe al Statului Qatar, au pus accentul pe evaluarea stadiului relaţiilor bilaterale, precum şi a agendei politico-diplomatice.
"Cei doi demnitari au exprimat apreciere faţă de stadiul relaţiilor bilaterale, precum şi importanţa pe care o acordă dezvoltării cooperării în diverse domenii de interes comun. În context, au fost analizate posibilităţile de aprofundare a dialogului bilateral, precum şi modalităţile de impulsionare a schimburilor comerciale dintre cele două state. În cadrul întrevederii, au fost abordate şi tematici de interes de pe agenda internaţională şi regională, inclusiv din perspectiva deţinerii de către România a preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene, în primul semestru al anului 2019. În context, ministrul Teodor Meleşcanu a reliefat că România a fost şi rămâne un promotor activ al soluţionării paşnice a disputelor, pe bază de dialog şi negocieri. Astfel, ca ţară care va prelua preşedinţia Consiliului Uniunii Europene, România va susţine eforturile destinate normalizării situaţiei în Orientul Mijlociu", precizează MAE.
* În continuarea contactelor bilaterale, ministrul Teodor Meleşcanu a avut o întrevedere cu omologul columbian, Carlos Holmes Trujillo.
Cei doi miniştri au reconfirmat interesul reciproc pentru dezvoltarea dialogului politic şi a cooperării sectoriale bilaterale, în contextul inaugurării la Bogota, la 7 august 2018, a unei noi Administraţii, conduse de preşedintele Ivan Duque Marquez.
Şeful diplomaţiei române a reiterat, de asemenea, disponibilitatea României de a contribui la implementarea Acordului de pace şi reconstrucţie post-conflict. Ministrul Teodor Meleşcanu i-a adresat omologului columbian invitaţia de a efectua o vizită oficială în România, invitaţie acceptată de acesta, menţionează MAE.
* Întâlnirea cu Mohammad Javad Zarif, ministrul Afacerilor Externe al Republicii Islamice Iran, a oferit prilejul trecerii în revistă a perspectivelor relaţiilor bilaterale româno-iraniene şi al analizării obiectivelor pe termen scurt ale agendei comune, atât la nivel politico-diplomatic, cât şi din perspectiva cooperării economice.
Potrivit MAE, între cei doi demnitari a avut loc un schimb de opinii privind problemele curente de pe agenda internaţională şi regională, cu accent asupra Planului Comun şi Cuprinzător de Acţiune, situaţiei din Siria şi perspectivelor Procesului de Pace din Orientul Mijlociu.
În context, ministrul Teodor Meleşcanu a exprimat încrederea în continuarea eforturilor diplomatice, astfel încât să se ajungă la un progres real şi la soluţionarea finală, cuprinzătoare şi de durată a dosarului nuclear iranian.
Şeful diplomaţiei române a arătat că România va colabora, în continuare, cu reprezentanţii întregii comunităţi internaţionale, inclusiv SUA, pentru identificarea celor mai bune modalităţi de îmbunătăţire a securităţii la nivel regional şi internaţional, inclusiv în ceea ce priveşte gestionarea dosarelor nucleare, în conformitate cu Tratatul privind Neproliferarea Armelor Nucleare şi cu respectarea deplină a rezoluţiilor Consiliului de Securitate al ONU şi ale Consiliului Guvernatorilor AIEA, subliniază sursa citată.
Ministrul Teodor Meleşcanu a punctat, de asemenea, că România, în calitate de stat membru al Uniunii Europene, va susţine eforturile de normalizare a situaţiei în Orientul Mijlociu.
* Nu în ultimul rând, şeful diplomaţiei române a avut o întrevedere cu secretarul general al Consiliului Europei, Thorbjorn Jagland, prilej cu care au abordat teme privind cooperarea dintre România şi Consiliul Europei, priorităţile secretarului general şi reforma privind viitorul Organizaţiei pentru a răspunde noilor provocări cu care se confruntă Consiliul Europei.
Meleşcanu - reuniune la New York cu omologii din statele francofone africane cu tema 'Schimbările climatice şi securitatea'
Explorează subiectul
Articole Similare

102
SUA și Rusia în epoca Trump-Putin! Imperiul cu ONG-uri versus Imperiul cu generali!
102

2.572
Cristian Tudor Popescu : 'Sună ușor ridicol să ne întrebăm: ce va face Trump cu România? În principiu, nimic'
2.572

6.153
Traian Băsescu: 'Trump nu mai este o soluție'! UE trebuie să negocieze direct cu Putin
6.153

7.563
Băsescu, reacție dură după imaginile cu Nicușor Dan: 'A fost o umilință pentru România'
7.563

39
Lucian Rusu (PNL): 𝐀𝐧𝐮𝐥 𝟐𝟎𝟐𝟔 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐚𝐧𝐮𝐥 𝐬𝐭𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐳𝐚̆𝐫𝐢𝐢 𝐬̗𝐢 𝐚𝐥 𝐫𝐞𝐥𝐚𝐧𝐬𝐚̆𝐫𝐢𝐢 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐨𝐧𝐬𝐚𝐛𝐢𝐥𝐞
39

2.460
Situație incredibilă: Tocmai ministrul Agriculturii NU știa că România va susține acordul UE-Mercosur
2.460

10.304
Război pe taxele locale! Olguța Vasilescu pune tunurile pe Ilie Bolojan: 'Se pare că banii nu rămân la primării' / Amenințare cu blocaj în Coaliție
10.304

3.723
Ludovic Orban a răbufnit: 'Mă rog să intervină cât mai repede justiția care nu iartă pe nimeni'
3.723

47
MAE avertizează românii să evite orice călătorie în Iran
47

4.461
Un greu al PNL dă semnalul revoltei și critică puternic Guvernul Bolojan: Presiunea deficitului a fost împinsă la nivel local
4.461

2.467
'O asumare curajoasă' - Consilierul Radu Burnete salută acordul UE–Mercosur. Ce câștigă România
2.467

152
Grupul PACE-Întâi România: Prin Mercosur, România este împinsă spre statutul de piaţă de desfacere
152

56
Dan Motreanu cere garanții că Fondul european pentru competitivitate nu va favoriza multinaționalele
56

















Comentează