Şeful diplomaţiei din Bahrain, aliat al Arabiei Saudite, a fost primit sâmbătă în Turcia de preşedintele Recep Tayyip Erdogan, susţinător al Qatarului, în plină criză diplomatică în Golf, relatează France Presse, scrie agerpres.ro.
Şeicul Khalid bin Ahmed Al Khalifa a fost primit sâmbătă după-amiază de Erdogan, la Istanbul, a anunţat agenţia de presă turcă Anadolu, în cadrul unei întâlniri privind "cele mai recente evoluţii regionale".
Dezvăluiri INCENDIARE despre reţeaua lui Sebastian Ghiţă de corupere a alegătorilor din Rep. Moldova
Zona Golfului traversează de luni o gravă criză diplomatică, izbucnită după ce Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite şi Bahrain - ţări vecine Qatarului - precum şi Egiptul şi Yemenul au rupt relaţiile diplomatice cu Doha, acuzând-o de "sprijinirea terorismului".
Traian Băsescu, atac VIOLENT la adresa lui CTP: 'Un ţârcovnic piţigăiat, plin de rahat'
Cele trei ţări din Golf şi-au închis graniţele terestre şi maritime cu micul emirat şi au impus restricţii severe aeriene.
Turcia are relaţii strânse cu Qatarul, dar încearcă de asemenea să dezvolte legături cu puternica monarhie saudită.
Fără să critice Riadul, Ankara s-a afişat ca principal susţinător al Qatarului de la începutul crizei.
Preşedintele Erdogan a calificat ca "nefiind bune" sancţiunile impuse Qatarului, iar parlamentul turc a aprobat în această săptămână desfăşurarea de trupe turce la o bază pe teritoriului micului stat care deţine importante rezerve de gaze.
"Până astăzi nu am observat ca statul Qatar să ofere sprijin terorismului", a declarat vineri preşedintele Turciei."Vom continua să furnizăm toate tipurile de sprijin Qatarului", a adăugat el.
Erdogan s-a întâlnit cu mai mulţi lideri din regiune în aceasta săptămână şi a spus că este dispus să-şi "asume toate responsabilităţile" pentru a reconcilia Riadul cu Doha.
Comentează