Mihaela Buzărnescu o întâlnește pe Alize Cornet în turul doi la Miami Open; românca are o victorie în fața ei în 2018

Mihaela Buzărnescu

Jucătoarea franceză Alize Cornet, numărul 53 WTA, s-a calificat, joi, în turul doi al turneului Miami Open, fază în care o va întâlni pe Mihaela Buzărnescu, informează News.ro.

Cornet a învins-o în runda inaugurală pe sportiva din Belarus Vera Lapko, numărul 64 WTA, scor 7-5, 6-7 (7), 6-1, în două ore şi 48 de minute. Meciul a fost întrerupt noaptea trecută în setul trei, din cauza ploii.

Buzărnescu, locul 32 mondial şi favorită 30, joacă direct în turul doi la Miami. Românca şi Cornet au mai fost adversare o singură dată, în 2018, la Hobart, când câştigătoare a fost Buzărnescu.