Minaur Baia Mare a învins Donbas Mariupol, scor 24-23, în optimile EHF European Cup

Federatia Romana de Handbal
handbal

CS Minaur Baia Mare a învins formaţia ucraineană Donbas Mariupol cu scorul de 24-23 (13-10), vineri seara, în Sala Sporturilor ''Lascăr Pană'', într-un meci considerat în deplasare, în prima manşă a optimilor de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup.

Minaur a controlat prima repriză, după un debut în care a condus cu 6-1. Donbas a echilibrat disputa şi s-a mai apropiat pe tabelă, băimărenii având constant trei goluri în plus pe tabelă (10-6, 11-8, 12-9, 13-10 la pauză), potrivit agerpres.ro.

Donbas a avut o repriză secundă mai bună şi a reuşit să preia conducerea în min. 46, 20-19. Ucrainenii au mai condus o dată, cu 23-22, dar Dobra şi Căbuţ au marcat golurile care au adus victoria echipei antrenate de Adrian Petrea.

Pentru Minaur au înscris Tomas Cip 5 goluri, Andrei Buzle 4, Milan Kotrc 4, Călin Căbuş 7, Mihai Bogdan Dobra 3, Daniel Cristian Mureşan 1. Portarul Răzvan Pop a apărat 9 şuturi (32%).

Golurile echipei din Mariupol au fost reuşite de Mihailo Krivcikov 7, Grigori Semencenko 6, Serghei Dubovik 6, Igor Skiba 2, Volodimir Kara 2. Portarul Dmitro Veremciuk a reuşit să apere 11 şuturi (34%).

Au arbitrat slovacii Boris Cipov şi Zoran Klus, iar delegat EHF a fost românul Horaţiu Cristian Belu.

Şi manşa a doua va avea loc tot la Baia Mare, sâmbătă 20 februarie (Sala Sporturilor ''Lascăr Pană'' - Baia Mare, ora 18:00).