Minaur Baia Mare s-a impus în derby-ul din Liga Florilor, în fața handbalistelor de la Măgura Cisnădie

minge handbal

CS Minaur Baia Mare s-a impus joi după-amiază cu 25-21 (11-8), în derby-ul Ligii Florilor, în fața handbalistelor de la Măgura Cisnădie. Tot joi, Activ Prahova Ploiești a smuls un egal surpriză ( 27-27) din confruntarea cu Gloria Buzău, anunță MEDIAFAX.

Gloria Buzău - Activ Prahova Ploiești 27-27 (13-10)

Etapa a 8-a a Ligii Florilor, la handbal feminin, a continuat joi, în

Plivalenta de la București, cu partida dintre Gloria Buzău și Activ Prahova Ploiești.

Prahovencele obținuseră doar 5 puncte în campionat, din care 2 au fost anulate, după retragerea din competiție a celor de la Crișul Chișineu Criș. Gloria Buzău era la jumătatea clasamentului, cu 12 puncte din 6 meciuri și pornea ca favorită, fapt confirmat și de jocul din prima repriză, încheiată cu 3 goluri avantaj. Ploieștencele au egalat însă în minutul 38, menținându-se apoi aproape de buzoience. Ultimul gol a fost marcat pentru Activ, de Loredana Vârtic, în ultima secundă de joc.

Minaur Baia Mare - Măgura Cisnădie 25-21 (11-8)

Ocupantele locurilor 2 și 3 s-au întâlnit joi, puțin după orele amiezii, într-o partidă pe care televiziunea de stat a decis să nu o transmită, în ciuda statutului de derby.

Băimărencele au condus în pemanență până în minutul 40, cu toate că au ratat 16 aruncări la poartă, inclusiv două de 7 metri. Măgura a egalat 13-13, după ce Minaur a mai ratat două de 7 metri și avusese chiar și 5 goluri avans. Finalul de meci le-a aparținut maramureșencelor, Jovana Kovacevic marcând 6 goluri în ultimele 15 minute.

Minaur Baia Mare ocupă acum locul 2 în clasament și joacă vineri în compania ultimei clasate, U Cluj Napoca, tot la București.