Minaur Baia Mare şi-a consolidat locul secund în clasamentul Ligii Naţionale de handbal feminin

CSM Bucuresti handbal feminin

CS Minaur Baia Mare şi-a consolidat locul secund în clasamentul Ligii Naţionale de handbal feminin, miercuri, prin victoria reuşită pe teren propriu în faţa echipei SCM Gloria Buzău, cu scorul de 28-21 (13-12), în etapa a 13-a, notează news.ro.

Echipa antrenată de Costică Buceschi a făcut o repriză secundă foarte bună, Jovana Kovacevic fiind cea mai bună marcatoare a sa, cu 10 goluri. S-au mai remarcat Jelena Lavko (6 goluri) şi Linn Blohm (4). Dana Andreea Rotaru şi Ana-Maria Iuganu au înscris câte 5 goluri pentru Gloria.

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a fost învinsă neaşteptat de CS Dacia Mioveni 2012, cu 24-22 (11-12), în alt meci jucat la Baia Mare. Nou-promovata a dominat ultimul sfert de oră şi a obţinut victoria, având cele mai bune jucătoare în Paula Toma (6 goluri), Alexandra Banciu (5) şi Roxana Cîrjan (4).

După ce a calificat Spania la Jocurile Olimpice de la Tokyo, antrenorul Carlos Viver a reuşit o nouă victorie cu CS Rapid Bucureşti în Liga Florilor, 27-23 (18-12) cu CSM Galaţi, la Baia Mare.

Albertina Kassoma (7 goluri), Andreea Chiricuţă (6), Laura Popa (5) şi Eliza Buceschi (4) s-au remarcat de la Rapid.