Miniştrii de externe ai celor opt state membre ale Consiliului Arctic, printre care Rusia şi SUA, s-au reunit marţi la Rovaniemi, în nordul Finlandei, aproape de Cercul Polar, relatează dpa potrivit Agerpres.
Reuniunea pune capăt celor doi ani ai preşedinţiei finlandeze a Consiliului, mandatul urmând a fi preluat de Islanda.
În deschiderea întâlnirii, ministrul de externe al ţări gazdă, Timo Soini, a declarat că, în calitate de preşedinte al Consiliului, Finlanda a impulsionat cooperarea în domeniul meteorologic. 'Îmbunătăţirea observaţiilor meteorologice ajută la consolidarea ştiinţei climatului', a subliniat el.
Alte domenii pe care Finlanda a pus accentul au fost educaţia, conectivitatea şi protecţia mediului, inclusiv reducerea aşa-numitelor emisii de negru de fum, a mai arătat ministrul Timo Soini. Aceste emisii se referă la depunerile pe gheaţă şi zăpadă provenite din arderea cărbunelui şi altor combustibili, care accelerează topirea, dat fiind că suprafeţele mai închise la culoare absorb mai multă căldură.
Regiunea Arcticii se încălzeşte într-un ritm dublu faţă de restul planetei, ceea ce conduce la o pierdere rapidă de gheaţă din calota glaciară şi banchize.
Topirea gheţii a deschis noi rute de transport în zona Arcticii, care ascunde resurse energetice şi minerale încă neexplorate.
Din Consiliul Arctic fac parte Canada, Danemarca (inclusiv Groenlanda şi Insulele Feroe), Finlanda, Islanda, Norvegia, Rusia, Suedia şi Statele Unite, fiind însă reprezentate şi populaţiile arctice indigene.
La Rovaniemi, miniştrii prezenţi au avut şi întâlniri bilaterale, cea mai importantă fiind desfăşurată cea între secretarul de stat al SUA, Mike Pompeo, şi ministrul de externe rus, Serghei Lavrov, în contextul divergenţelor care separă cele două ţări în privinţa crizei din Venezuela.
Înaintea reuniunii ministeriale, Mike Pompeo s-a mai întâlnit cu omologii săi finlandez, canadian şi danez.
Din Finlanda, secretarul de stat al SUA se va îndrepta spre Berlin.
Miniştrii de externe ai statelor din Consiliul Arctic s-au reunit la Rovaniemi
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

4
Americanii dau alarma: "Nu călătoriţi în Irak sub niciun motiv. Părăsiţi imediat ţara dacă vă aflaţi acolo"
4

16
Reacție la discursul lui Trump - Teheranul menține stocuri ascunse de arme și muniții: „Centrele pe care credeți că le-ați vizat sunt nesemnificative”
16

46
IDF susține că a bombardat o bază importantă a forțelor terestre ale IRGC
46

2.840
BREAKING: Procurorii olandezi anunță „noi evoluții” în cazul coifului dacic furat. Au fost găsite piesele?
2.840

1.475
VIDEO Insula Creta din Grecia parcă e Planeta Marte, după o furtună violentă: totul e roșu, într-un fenomen meteo rar
1.475

60
Trump îi împinge pe britanici către UE - Starmer și von der Leyen discută apropierea relațiilor dintre Regatul Unit și Uniunea Europeană
60

2.999
SUA luptă în Orientul Mijlociu cu bombardiere de peste 70 de ani: detaliul importat pe care îl scoate la iveală această mișcare
2.999

3.921
Semnal de alarmă global: China accelerează în secret cursa nucleară / Orașe șterse de pe hartă și domuri misterioase
3.921

25
Malaezia implementează o "politică de telemuncă" pentru economisirea energiei
25

3.514
VIDEO Marile întrebări la care Donald Trump NU a răspuns în discursul său victorios
3.514

2.983
VIDEO Castel la preț redus. Cu cât se vinde bijuteria construită în secolul al XII-lea
2.983

137
Emiratele Arabe Unite se pregătesc să ajute SUA să deschidă Strâmtoarea Ormuz
137

57
Un înalt diplomat rus promite sprijin continuu pentru Cuba în contextul crizei combustibililor
57
















Comentează