Protestele de la Lungulețu continuă: fermierii nemulțumiți de interdicția de a iriga cu apă din Dâmbovița, ministrul Agriculturii merge la fața locului pentru negocieri
Localnicii din comuna Lungulețu, județul Dâmbovița, continuă pentru a doua zi protestele de stradă, nemulțumiți de controalele stricte ale Apele Române care au interzis folosirea apei din râul Dâmbovița pentru irigații agricole. Situația tensionată a fost generată de incidentele de miercuri, când un fermier a fost ridicat de poliție în timp ce uda cultura de varză. Oamenii reclamă faptul că nu au fost informați în prealabil despre noile restricții și că amenzi usturătoare de zeci de mii de lei au fost aplicate în mod arbitrar.
Protestele continuă: fermierii cer dreptul de a iriga culturile
După ce în cursul zilei de miercuri, 16 iulie, un agricultor din Lungulețu a fost condus la secție de poliție în timpul irigării culturii sale cu apă din Dâmbovița, localnicii s-au mobilizat rapid, organizând o serie de proteste în fața primăriei comunei. Aceștia cer respectarea dreptului de a folosi apa din râu pentru irigații, în condițiile în care nu au primit nicio notificare oficială cu privire la interdicții sau modificări legislative.
În mijlocul protestelor, acest episod a stârnit confuzie și emoții puternice în comunitatea de la Lungulețu. Un fermier local, acuzat că iriga varza cu apă din Dâmbovița fără autorizație, a fost adus cu mașina Poliției la Primărie, fapt care a fost interpretat greșit de către săteni ca o arestare.
„Ne-au închis canalul de irigații exact în momentul în care începe sezonul de plantare a verzei, un produs vital pentru economia locală și pentru consumul tradițional. Nu avem alternative pentru a iriga, iar pierderea culturilor ar fi un dezastru pentru familiile noastre”, a declarat unul dintre fermierii afectați.
În plus, aceștia semnalează că în zonă nu se pot fora puțuri de adâncime din cauza unor restricții, iar interdicția de a utiliza apa din Dâmbovița înseamnă, practic, condamnarea la secetă a culturilor. Amenzile aplicate recent de Apele Române au ajuns la 35.000 de lei pentru mai multe persoane, ceea ce agravează tensiunea și nemulțumirile din comunitate.
Și președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a venit să discute cu fermierii, însă aceștia au început să îl certe și să se revolte și mai mult, astfel că s-a refugiat în sediul primăriei.
Primarul din Lungulețu explică situația agricultorului amendat
Însă, potrivit primarului George Duțu, situația a fost mult mai puțin dramatică. „A fost un control de la Apele Române și au găsit un cetățean care iriga din Dâmbovița. Nu a fost nicio arestare, absolut nimic. Domnul a venit la Primărie pentru identificare, pentru că nu avea actele la el, iar lumea a înnebunit că a fost arestat. Nu a fost nicio arestare. (…) Domnii de la Apele Române au venit împreună cu cei de la Poliție, domnul fermier nu a avut niciun act la el și a venit la Primărie să identifice tarlaua, parcela. Omul nu a avut cu ce să vină și a venit cu mașina de Poliție. Asta nu înseamnă că l-au arestat. Nu s-a dat nicio amendă, nu s-a întâmplat nimic, a fost doar un avertisment, iar oamenii au sărit în sus că l-au arestat și au venit la Primărie. Au venit și jandarmii, pentru că domnii de la Apele Române nu mai puteau să plece din Primărie”, a explicat primarul Duțu pentru AGRO TV.
La data de 16 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Titu au fost solicitați să se deplaseze pe raza comunei Lungulețu, în cadrul unui control referitor la verificarea modalităților de utilizare a resurselor de apă, efectuat de reprezentanții Administrației Naționale “Apele Române” Argeș-Vedea.
Totodată, IPJ Dâmbovița, a făcut clarificări privind scandalul apei de la Lungulețu:
Polițiștii au fost prezenți la fața locului pentru a oferi sprijin și a menține ordinea și liniștea publică.
Totodată, la fața locului a fost depistat un bărbat ce ar fi utilizat o motopompă pentru a extrage apă din râul Dâmbovița în vederea irigării culturilor proprii.
Polițiștii au efectuat verificări pentru stabilirirea identității persoanei în cauză. Menționăm faptul că nu au fost aplicate sancțiuni contravenționale și nu s-a impus luarea unor măsuri coercitive.
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, se deplasează la Lungulețu pentru dialog
În urma escaladării conflictului, ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat că se deplasează astăzi în comuna dâmbovițeană pentru a discuta cu fermierii și autoritățile locale. Scopul vizitei este identificarea unei soluții echilibrate, care să asigure atât alimentarea cu apă a Capitalei, cât și nevoile producătorilor agricoli locali.
„Este necesar să găsim o cale de mijloc care să protejeze interesele tuturor părților implicate. Fermierii trebuie să fie sprijiniți, iar folosirea apei să se facă cu respectarea legislației, dar și cu înțelegerea realităților de pe teren”, a transmis Biroul de presă al MADR.
Reacția senatorului PSD Titus Corlățean: apel la dialog și soluții practice
Senatorul dâmbovițean Titus Corlățean a intervenit în discuție cu o serie de precizări și apeluri către autorități. Acesta a explicat că operațiunea de control a fost declanșată la solicitarea companiei Apa Nova, care furnizează apă potabilă Bucureștiului, din cauza scăderii debitului râului Dâmbovița. Totuși, Corlățean a criticat modul în care a fost gestionată situația, fără consultarea și informarea prealabilă a autorităților locale și a fermierilor.
„Este regretabil că s-a trecut direct la o operațiune de forță, cu prezența poliției, fără o discuție deschisă cu oamenii din Lungulețu. Fermierii trebuie să fie parte din soluție, nu să fie umiliți sau amendați fără avertisment. Soluții raționale există – de la organizarea unor asociații de utilizatori, la stabilirea unor orare de irigare și plata unei redevențe modice pentru apă. Este nevoie doar de bunăvoință și dialog”, a declarat senatorul.
El a mai atras atenția asupra faptului că situația din Lungulețu este doar unul dintre multiplele cazuri de acest fel din județ, iar problema trebuie abordată integrat, ținând cont și de contextul economic dificil pentru fermieri, care se confruntă cu prețuri mici la produsele lor agricole, cum este cazul cartofilor.
Reacția Apa Nova
În data 1 iulie 2025, Apa Nova București a solicitat către Administrația Bazinală Argeș–Vedea asigurarea necesarului de debit pe râul Dâmbovița de 5 m³/s, prin suplimentarea cu 0,5 m³/s. Această intervenție a fost realizată ca urmare a constatării diminuării cantității de apă brută necesară producerii de apă potabilă. Apele Române a răspuns pozitiv solicitării, efectuând manevrele necesare.
Precizăm că debitele necesare de pe râurile Argeș și Dâmbovița sunt stabilite în baza contractului existent între Apele Române și Apa Nova București.
Suplimentarea debitelor apare strict ocazional, în special în sezonul cald, din cauza reducerii debitelor cursurilor de apă și a cererii ridicate de apă potabilă a locuitorilor din București și din comunele limitrofe. În alte situații, astfel de cereri apar ca urmare a unor factori, precum încărcarea cu alge cauzată de temperaturile ridicate sau fenomene specifice sezonului rece.
Apa Nova București declină orice implicare în acțiunile de control realizate de către Apele Române în comuna Lungulețu, responsabilitatea companiei noastre limitându-se strict la monitorizarea calității apei brute destinate potabilizării.
Necesarul de apă brută pentru potabilizare se realizează în baza unui program anual estimat agreat cu Administrația Națională Apele Române. Lunar, la nivelul Ministerului Mediului, au loc întâlniri tehnice dedicate programului de exploatare a principalelor lacuri de acumulare din România. Aceste ședințe reunesc reprezentanți ai unor instituții cheie de gestionare a resursei de apă (Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Ministerul Energiei, Dispeceratul Energetic Național, Administrația Națională Apele Române și Administrația Bazinală de Apă Argeș-Vedea, Agenția Națională de Meteorologie, Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor, Autoritatea Municipală de Reglementare a Serviciilor Publice), dar și mari utilizatori (Hidroelectrica, Agenția Națională de Îmbunătățire Funciare, Apa Nova București). Rolul acestor întâlniri este acela de a gestiona integrat și echilibrat debitele din rețelele hidrografice naționale, inclusiv necesarul de apă brută pentru producerea apei potabile a Capitalei și a zonelor limitrofe.
Fermierii cer respectarea drepturilor și o comunicare transparentă
În timp ce autoritățile susțin necesitatea protejării surselor de apă potabilă și raționalizării folosirii apei din Dâmbovița, micii producători din Lungulețu cer transparență, informare corectă și, mai ales, soluții care să nu le compromită activitatea.
„Apa nu este doar un bun economic, este viața noastră și a pământului nostru. Nu vrem să încălcăm legea, vrem doar să fim tratați corect, să ni se explice ce avem voie să facem și să ni se dea alternative reale. Suntem disperați, pentru că fără apă, recoltele noastre sunt condamnate să moară”, a afirmat Ștefania Rădoi, legumicultoare din comună.
În semn de solidaritate, locuitorii din Lungulețu au făcut un apel la toți agricultorii din zonele învecinate și din alte județe să se alăture protestelor, pentru a apăra dreptul fundamental la irigare, esențial pentru supraviețuirea lor economică.
Comentează