Ministrul brazilian al economiei, Paulo Guedes, a dat asigurări vineri că democraţia nu este "absolut deloc în pericol" în ţara sa, în pofida preocupării manifestate de apărători ai drepturilor omului, transmite AFP preluat de agerpres.
"Democraţia noastră nu este absolut deloc în pericol, cei care au pierdut spun asta (...) Suntem noi o ameninţare pentru democraţie fiindcă muncim din greu?", a afirmat unul din oamenii forte ai guvernului preşedintelui de extremă dreaptă Jair Bolsonaro, în cursul unei întâlniri cu reprezentanţii presei străine.
La începutul lui septembrie, Înaltul Comisar ONU pentru drepturile omului, Michelle Bachelet, a vorbit despre "diminuarea spaţiului democratic" în Brazilia, în special prin atacuri asupra apărătorilor naturii şi ai drepturilor omului.
"Am observat o diminuare a spaţiului civic şi democratic, caracterizat de atacuri împotriva apărătorilor drepturilor omului, restricţii impuse activităţii societăţii civile", a declarat Michelle Bachelet.
"Spaţiul democratic nu a fost niciodată atât de extins (...) Avem o democraţie dinamică, într-o ţară condusă în prezent de liberali pe plan economic şi conservatori pe plan politic", a subliniat Paulo Guedes, fervent ultraliberal format la Şcoala de la Chicago.
"Înainte, exista o corupţie sistematică şi o mare intervenţie a statului în economie din cauza succedării guvernelor de stânga. Este ca şi cum în Statele Unite ar fi numai democraţi, nu şi republicani", a adăugat el.
Întrebat despre ritmul lent al redresării economice după recesiunea istorică din 2015 şi 2016, cu o previziune de creştere de numai 0,85% pentru 2019, Paulo Guedes a aruncat vina pe guvernele precedente.
"Sunt întrebat unde este creşterea după opt luni de mandat? Suntem aici din cauza deceniilor de cheltuieli publice necontrolate (...) Creşterea este scăzută din motive structurale", a răspuns ministrul care a sedus pieţele financiare promiţând încă din campania electorală o cură de austeritate şi o serie de privatizări.
"Economia braziliană este ca o balenă lovită de o mulţime de harpoane. Suntem pe cale de a scoate harpoanele unul câte unul, prin controlul cheltuielilor, deschiderea economiei şi simplificarea fiscalităţii", a adăugat el, prevăzând revenirea la o creştere economică susţinută spre sfârşitul mandatului prezidenţial de patru ani.
"Creşterea va reveni. Ştim că primul an va fi foarte dificil, al doilea ar urma să fie puţin mai bun, datorită reformelor noastre, ar urma să decoleze în cel de-al treilea şi să îşi ia zborul în al patrulea", a afirmat ministrul, fără să ofere o previziune detaliată.
Ministru brazilian: Democraţia braziliană nu este în pericol
Explorează subiectul
Articole Similare

30
Alertă în Berlin: Poliţia a primit sute de apeluri privind o ameninţare asupra şcolilor
30

17
Premierul Republicii Moldova efectuează o vizită oficială la Bruxelles
17

3.484
Goldman Sachs prezice o schimbare brutală a ordinii mondiale: Lumea din 2075 va fi total diferită de ceea ce cunoaștem astăzi
3.484

1.100
'Soarta națiunilor și căderea regatelor': Cauzele aurorei boreale dezvăluite de istorie
1.100

32
Zelenski merge luni la Paris pentru o întâlnire cu Emmanuel Macron
32

3.151
VIDEO Fenomenul AMOC, pericolul nevăzut care pândește toată Europa: O țară ar putea rămâne efectiv blocată de ghețari
3.151

3.057
Trump e pregătit să susțină legea republicanilor: Sancțiuni severe pentru țările care fac afaceri cu Rusia / Statul care riscă să fie adăugat pe listă
3.057

22
Indonezia: Cel puţin 18 oameni au murit în urma alunecărilor de teren din Java Centrală
22

6.376
Jocul din Estul Europei care îi arată lui Donald Trump realitatea nefardată: România și Bulgaria au reacționat total diferit
6.376

3.873
Donald Trump se întâlnește cu marele rival, noul star în ascensiune al politicii americane: În campanie l-a numit comunist și l-a amenințat cu deportarea
3.873

54
Premierul israelian Benjamin Netanyahu: Coloniştii violenţi sunt o minoritate
54

83
Sute de școli din Australia și Noua Zeelandă au fost închise în urma poluării a aerului cu azbest
83

1.704
SUA intră tare în ”cartelul condus de Maduro”: Cartel de los Soles va fi clasificat ca grup terorist
1.704


















Comentează