Ministrul apărării din Brazilia, Fernando Azevedo e Silva, a declarat luni că incendiile din Amazonia sunt 'sub control', după desfăşurarea a peste 2.500 de militari şi a ploilor semnalate în mai multe zone afectate de incendii, relatează marţi AFP preluat de agerpres.
'S-a exagerat puţin în legătură cu această situaţie', a adăugat Fernando Azevedo e Silva, care le-a spus jurnaliştilor la finalul unei reuniuni cu preşedintele Jair Bolsonaro că Brazilia a cunoscut câţiva ani 'cu momente de vârf ale incendiilor mult mai grave'.
'Situaţia nu este simplă, dar este sub control', a adăugat el, subliniind ajutorul ploii care a căzut în vestul Amazoniei, dar arătând spre o situaţie 'oarecum îngrijorătoare' în trei state ale ţării, între care Rondonia, la frontiera cu Bolivia.
Capitala acestui stat, Porto Velho, a rămas acoperită luni de nori mari de fum, în pofida desfăşurării de către armată începând de duminică a două aeronave C-130 Hercules. Pe lângă aeronavele forţelor aeriene, zeci de pompieri au fost trimişi pentru a lupta împotriva flăcărilor.
Brazilia a acceptat ajutorul Israelului, care s-a oferit să trimită un avion, iar ministrul mizează pe ajutorul din partea Chile şi Ecuador, care au oferit sprijin material şi uman.
Cu toate acestea, Brazilia a respins ajutorul propus de statele din G7 pentru combatarea incendiilor din Amazonia, a anunţat şeful de cabinet al preşedintelui Jair Bolsonaro, cerându-i preşedintelui francez Emmanuel Macron să se ocupe de 'coloniile lui' şi ironizându-l pentru incendiul de la catedrala pariziană Notre-Dame.
Conform ultimelor cifre oficiale, 80.626 de incendii au fost înregistrate în Brazilia în acest an, cel mai mare număr din 2013, dintre care mai mult de jumătate în regiunea amazoniană.
Ministrul apărării din Brazilia afirmă că incendiile din Amazonia sunt sub control
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Atac cu drone în Herson, de Anul Nou: Rusia raportează cel puțin 20 de morți
0

539
VIDEO 'A fost ca la Colectiv' - Român din Elveția, erou la Crans-Montana: A ajutat la evacuarea a peste 80 de oameni din barul care a explodat
539

1.186
Motivul pentru care Vladimir Putin a lansat acuzații false privind un atac asupra reședinței sale. Urmează un plan bine stabilit
1.186

2.374
VIDEO Anunțul terifiant făcut de autoritățile din Elveția pentru rudele morților de la Crans - Montana
2.374

72
Donald Trump îl atacă pe George Clooney după ce actorul a obținut cetățenia franceză
72

1.897
O țară vecină cu România reintroduce armata obligatorie: tinerii, chemați din nou în cazărmi
1.897

8.714
S-a aflat cauza incendiului din Elveția, în care au murit 40 de persoane - Primul anunț al anchetatorilor
8.714

9.907
Fără precedent, de 85 de ani: ce a făcut președintele Elveției, după explozia în care au murit 40 de oameni
9.907

5.391
Tragedia de la Colectiv s-a repetat în Elveția - Două tinere povestesc cum a început incendiul: Un ospătar ținea o lumânare…
5.391

1.097
Zona euro se extinde cu Bulgaria, România rămâne pe margine. Procesul de extindere devine tot mai dificil
1.097

191
Atacată masiv de Rusia, Ucraina îşi adaugă în arsenal două sisteme Patriot pentru apărarea sa antiaeriană graţie Germaniei
191

88
Armata israeliană anunță că forțele sale au deschis focul în Cisiordania împotriva unor persoane care atacau cu pietre soldați
88

5.116
Ruptură pe axa Washington-Moscova! CIA îi dă dreptate lui Zelenski: „Ucraina nu a vizat cu drone reședința liderului rus!”
5.116
















Comentează