Ministrul Justiţiei, Raluca Prună, a declarat marţi, la sediul CSM, că va face propunerile pentru adjuncţii DIICOT şi ai Parchetului General până la sfârşitul săptămânii.
"Vor fi procurori despre care voi ştiţi, profesionişti şi care pot să aducă ceva Parchetului General, respectiv DIICOT. Am avut discuţii cu mai mulţi candidaţi, din care urmează să selectez", le-a spus jurnaliştilor ministrul Justiţiei, transmite agerpres.ro.
Procurorul general Augustin Lazăr a declarat luni că a delegat în funcţiile de prim-adjunct şi adjunct de la PÎCCJ dintre colegii în care are încredere.
El a dispus, pe 9 mai, delegarea Laurei Oprean în funcţia de prim-adjunct al procurorului general pe o perioadă de şase luni, începând cu data de 17 mai. Oprean îl înlocuieşte în această funcţie pe Bogdan Licu. Ea a ocupat funcţia de procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Cluj. În 2012, Oprean a fost delegată pe o perioadă de şase luni să conducă Direcţia Naţională Anticorupţie, după ce Daniel Morar a fost numit procuror general interimar.
Tot prin ordin emis de Augustin Lazăr, Bogdan Licu a fost delegat în funcţia de adjunct al procurorului general pe o perioadă de şase luni. Bogdan Licu îl înlocuieşte pe Codruţ Olaru, cel care a fost unul dintre contracandidaţii lui Augustin Lazăr la şefia Ministerului Public.
Ministrul Justiţiei face săptămâna aceasta propunerile pentru adjuncţii de la DIICOT şi PG
Explorează subiectul
Articole Similare

63
'Experiența face diferența!' - Eugen Teodorovici își depune candidatura la Primăria Capitalei
63

2.731
Președintele Nicușor Dan face apel la Reconciliere Națională
2.731

87
Biroul Electoral Municipal a admis șase candidaturi la alegerile pentru Primăria Capitalei
87

87
Radu Miruţă: Oameni buni, niciun politician nu vine cu o baghetă magică
87

3.588
Cotroceniul lovește în campania USR pentru Primăria Capitalei: "O să ajungă să-i enerveze pe simpatizanţii lui Nicuşor Dan"
3.588

201
Șase candidați pentru Primăria Capitalei, validați de Biroul Electoral Municipal
201

3.669
Traian Băsescu, revoltat după cazul morții fetiței de 2 ani: "Pe mine mă șochează. Clinica privată trebuie călcată în picioare"
3.669

2.898
Traian Băsescu nu vede cu ochi buni demisia lui Ilie Bolojan: "Toți îl atacă, dar nimeni nu vrea să îi ia locul"
2.898

2.355
Ludovic Orban îi ia apărarea lui Nicușor Dan în scandalul numirii lui Vlad Voiculescu: "Cercetarea nu se închide să nu se facă de râs procurorul"
2.355

4.721
Traian Băsescu o critică dur pe Anca Alexandrescu: "Se desumflă povestea suveranistă / Ea și Simion au vrut să trăiască din simpatia pentru Călin Georgescu"
4.721

202
Candidatura lui Ciprian Ciucu la Primăria Capitalei a fost admisă de Biroul Electoral Municipal
202

786
Diana Șoșoacă la Moscova alături de fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev
786

1.746
Consilierul prezidențial Ludovic Orban critică dur pe magistrați în scandalul cu reforma pensiilor "babane": E jenant! Este o poziție complet nerezonabilă, nu poate fi acceptată
1.746


















Comentează