Mircea Lucescu a cucerit al treilea trofeu cu Dinamo Kiev

Getty Images
Mircea Lucescu

Echipa Dinamo Kiev, antrenată de românul Mircea Lucescu, a cucerit Cupa Ucrainei la fotbal, învingând cu scorul de 1-0, după prelungiri, formaţia FC Zaria Lugansk, în finala disputată joi seara la Ternopol, notează Agerpres.

Internaţionalul ucrainean Viktor Ţîgankov a marcat, în minutul 98, unicul gol al întâlnirii, dominată cu autoritate de elevii lui Lucescu. Ţîgankov a ratat şi o lovitură de la 11 metri, în minutul 105+2.

În urma acestui succes, Dinamo Kiev realizează dubla campionat-Cupă în acest sezon, după ce în vara trecută reuşise să cucerească şi Supercupa Ucrainei sub comanda antrenorului român.

În vârstă de 75 ani, Mircea Lucescu mai are în palmares opt titluri de campion, şase Cupe şi şapte Supercupe ale Ucrainei, toate câştigate cu Şahtior Doneţk, echipă alături de care a cucerit şi Cupa UEFA, în 2009.