Mita se legalizază

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 20-02-2014

Actualizat: 20-02-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

10 din Capitală, după scandalul cu învăţătoarea Dana Blându, şpaga nu dispare, ci se legalizează. 

După ce o învăţătoare a fost concediată pentru că i-a certat pe părinţi că nu iau cadouri consistente angajaţilor unităţii de învăţământ, s-a înfiinţat o asociaţie. Părinţii cotizează de acum în conturile acesteia, pentru educaţia copiilor lor.

Mama care a făcut publice problemele de la această şcoală este revoltată. Femeia îl acuză pe ministrul Educaţiei de dezinteres şi se gândeşte să-şi mute fetiţa într-o altă unitate de învăţământ.

La Şcoala 10, pentru o zi de muncă, femeile de serviciu sunt plătite cu 1.000 de lei, iar părinţii sunt puşi să strângă lunar câte 50 de lei de la 20 de clase.


Poliţiştii au propus Parchetului neînceperea urmăririi penale din lipsă de probe. Dana Blându nu mai este anchetată, dar mama care a depus plângerea la Inspectoratul şcolar a cerut să intre în audienţe la ministrul Educaţiei pentru a cere schimbarea legii.
Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri