Campionatul nord-american de fotbal (MLS) a anunţat, vineri, că jucătorii ar putea relua antrenamentul individual începând cu data de 6 mai, la bazele exterioare ale cluburilor, dacă directivele locale şi guvernamentale legate de coronavirus o vor permite, informează AFP.
Această decizie, similară cu cea luată joi de NBA, care va autoriza jucătorii săi să efectueze antrenamente individuale la instalaţiile francizelor lor începând de vinerea viitoare, constituie un prim pas pe drumul spre revenirea la competiţie.
Sezonul MLS a fost suspendat după doar două etape la jumătatea lunii martie, din cauza pandemiei de Covid-19.
La fel ca baschetbaliştii, jucătorii de fotbal îşi vor face şedinţa de pregătire pe bază de voluntariat, până la numărul de patru simultan, fiecare având bucata sa de teren.
Conform MLS, faptul că jucătorii se antrenează la instalaţiile şi terenurile cluburilor lor permite conducătorilor să controleze acest mediu şi să garanteze că toate persoanele implicate aderă la protocoale de distanţare socială şi de securitate impuse de MLS cu experţii medicali.
Printre protocoale de respectat, jucătorii nu vor putea accede la alte instalaţii ale echipei cum ar fi sălile, vestiarele şi alte săli de antrenament, fără aprobarea prealabilă pentru cei care se recuperează sau au de tratat o accidentare.
De asemenea, echipele trebuie să limiteze accesul personalului, să dezinfecteze toate spaţiile de antrenament şi echipamentele precum mingi, porţi, jaloane, iar măsurarea temperaturii fiecărui jucător va trebui să fie operată la sosirea sa.
MLS va autoriza antrenamentele individuale începând cu 6 mai
Articole Similare

556
Cupa Africii: Camerun și Coasta de Fildeș câștigă, tabloul optimilor este complet
556

34
Inaki Williams (Athletic Bilbao) critică decizia de a se juca Supercupa Spaniei în Arabia Saudită: Este o porcărie
34

58
Dezvăluiri din interior despre „Se queda”: Neymar urma să plece, iar unii știau deja
58

33
CAN continuă cu rezultate clare: Algeria bate Guineea Ecuatorială, Burkina Faso trece de Sudan
33

18
Max Verstappen, desemnat cel mai bun pilot al sezonului de câtre coechipierii săi
18

30
Suspendări la CAN după ce mai mulți jucători au insultat un arbitru
30

35
VIDEO Mesajul Nadiei de Anul Nou: Abia aştept să sărbătorim multe lucruri istorice în 2026
35

21
Lothar Matthaeus se aşteaptă ca Germania să ajungă în semifinalele CM 2026
21

21
FC Voluntari l-a împrumutat pe Cătălin Tolea de la Petrolul
21

18
West Ham consideră prea mare suma cerută de Wolverhampton pentru Jorgen Strand Larsen
18

20
Doi jucători ai Guineei Ecuatoriale, suspendaţi după insulte la adresa arbitrilor, la CAN 2025
20

18
Rodri, apt de joc pentru Manchester City la partida cu Sunderland
18

39
CAN 2025: Luca Zidane s-a impus rapid ca favorit în poarta Algeriei
39
















Comentează