Eurodeputatul PNL Adina Vălean, propusă comisar european pe Transporturi, va fi audiată marți în comisiile de specialitate ale Parlamentului României, a anunțat deputatul USR Iulian Bulai, membru în comisia pentru afaceri europene a Camerei.
„În sfârșit, cu mare întârziere, după ce deja propunerea a fost acceptată de către Von der Leyen, avem planificată în Parlament audierea propunerii de comisar din partea României. Mâine (marți - n.r.), la ora 12.00, în Comisiile Reunite de Afaceri Europene, va avea loc audierea doamnei Adina Vălean, propunerea Guvernului României pentru poziția de comisar european pe Transporturi. Dacă aveți întrebări pe care ați dori să le adresez dumneaei, vă rog să îmi scrieți aici sau în privat”, a scris Iulian Bulai, luni, pe Facebook.
Birourilor permanente reunite ale Parlamentului urmează se vor întruni marți, de la ora 10.00, unde este posibil să fie procedural aprobată decizia audierii Adinei Vălean.
Adina Vălean, propusă comisar european pentru Transporturi de către Guvernul României, va fi audiată în comisiile de specialitate ale Parlamentului European pe 14 noiembrie, între orele 13.00 și 16.00.
Votul în PE pentru cei trei comisari europeni propuși de România, Ungaria și Franța și a Executivului UE propus de președintele-ales Ursula von der Leyen va avea loc într-o sesiunea plenară programată pe 27 noiembrie, potrivit unui comunicat de presă al Parlametului European.
Comentează