Saudi Aramco, cel mai mare exportator global de petrol, a numit pentru prima dată o femeie la conducerea subsidiarei externe, au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.
Marwa al-Khuzaim va conduce divizia Aramco Asia Singapore începând din decembrie, preluând funcţia de la Nader al-Arfaj, susţin sursele.
Reprezentanţii Saudi Aramco nu au comentat informaţia.
În prezent, Al-Khuzaim este director responsabil cu lanţul de aprovizionare la Aramco Chemicals Company, o subsidiară a companiei saudite Aramco, potrivit profilului ei de pe LinkedIn.
Numirea sa vine într-un moment în care cea mai profitabilă companie din lume va demara, pe 17 noiembrie, o Ofertă Publică Iniţială (IPO) prin care ar putea obţine între 20 şi 40 de miliarde dolari.
Printre firmele interesate de IPO sunt fonduri suverane de investiţii din Golf, Asia, Rusia şi China.
Aramco este cea mai mare companie petrolieră din lume cu rezerve de ţiţei de aproximativ 265 de miliarde de barili, sau 15% din depozitele mondiale de petrol. Recent, compania a informat că în primul semestru al acestui an a realizat un profit net de 46,9 miliarde dolari, în scădere cu 12% comparativ cu perioada similară a anului trecut, ca urmare a scăderii preţului la ţiţei. Este pentru prima dată în istorie când Aramco a dat publicităţii rezultatele financiare semestriale, conform cărora este cea mai profitabilă companie din lume.
Listarea la bursă a Aramco constituie punctul central al unui plan de reformă economică, denumit Vision 2030, destinat diversificării economiei saudite, care în prezent este puternic dependentă de petrol.
Moment de cotitură pentru Saudi Aramco - A numit prima femeie la conducerea operațiunilor externe
Explorează subiectul
Articole Similare

25
Un jucător din NFL, în stare critică după ce a fost împuşcat în abdomen
25

2.687
Care este secretul norvegienilor? Stau în casă îmbrăcați în tricou chiar și când afară sunt -30 de grade. Cu toate astea nu au grija facturilor la căldură
2.687

52
Guvernul britanic a prezentat planuri pentru modificări ample ale politicii sale de azil
52

59
Grecia lansează "Coridorul vertical" pentru livrarea de gaze americane Ucrainei (Mitsotakis)
59

76
Nouă tragedie în RD Congo. 30 de persoane au fost ucise într-un incident de la o mină de cupru / Update: Numărul deceselor ar fi de peste 80 de persoane
76

52
Portul Novorossiisk a reluat încărcările de petrol, după atacul ucrainean care a dus la o suspendare de două zile
52

92
Presupusul lider al celei mai puternice şi violente organizaţii criminale din Ecuador, arestat în Spania: „Astăzi l-am capturat pe „Pipo” Chavarría, cel mai căutat criminal din regiune şi liderul grupării Los Lobos”
92

90
Extrema dreaptă franceză cere o soluție pentru anularea acordului Mercosur
90

1.560
Rusia face caz de scandalul de corupție de la Kiev: "Este ceva straniu când Casa Albă tace"
1.560

138
Donald Trump face un pas înapoi - Pentagonul retrage o parte din trupele Gărzii Naţionale din Chicago şi Portland
138

3.290
Se angajază SUA într-un nou Vietnam? - Trump a sugerat că a luat o decizie privind operațiunile militare din Venezuela
3.290

1.215
România, printre principalii furnizori de medici pentru Franța: Unul din cinci medici din Franța provine din România, Algeria, Tunisia sau Maroc
1.215

2.115
Noi tensiuni în Orientul Mijlociu - Militari israelieni au deschis focul asupra trupelor ONU în sudul Libanului/ Explicațiile IDF
2.115


















Comentează