Moment istoric în Erste Liga - Finală românească în camipionatul româno-maghiar de hochei

hochei feminin România

Pentru prima oară în istoria sa competiţia regională de hochei pe gheaţă Erste Liga va avea o finală integral românească, între Corona Braşov Wolves şi Sport Club Miercurea Ciuc.

Ambele echipe au câştigat cu 4-2 la general semifinalele, performanţa formaţiei braşovene fiind cu atât mai mare cu cât a fost condusă cu 2-0 în meciurile directe de DEAC Debrecen, după primele două partide de sub Tâmpa.

În meciul al şaselea, de joi, Corona a trecut de DEAC Debrecen cu 5-3 (1-1, 0-2, 4-0), în deplasare. Gazdele au avut 3-1, dar ''lupii'' au avut o revenire formidabilă în ultimul sfert, marcând de patru ori. Golurile echipei braşovene au fost reuşite de Joshua McFadden (04:30), Roberto Gliga (47:50), Radim Valchar (54:50), Tomas Klempa (57:05) şi Carlo Finucci (59:23). Pentru echipa maghiară au punctat Hugo Turcotte (13:53, 37:12) şi Dmitri Pestunov (28:26).

Sport Club Miercurea Ciuc a învins-o, în alt meci, pe FTC-Telekom, cu 4-3 (2-1, 1-1, 0-1, 1-0), după prelungiri, pe Patinoarul ''Vakar Lajos''.

Golurile ciucanilor au fost reuşite de John Anthony Combs (00:25, 02:05), Ty Wishart (22:18) şi Denis Kuliaşov (72:12), care a marcat golul victoriei. Pentru Ferencvaros au punctat Daniel Koger (06:22), Adrian Toth (37:14) şi Balazs Somogyi (45:53).

Semifinalele au avut loc după sistemul cel mai bun din şapte meciuri, care va fi valabil şi în finală.

Competiţia a mai fost câştigată de două formaţii din Miercurea Ciuc, HC Csikszereda şi SC Miercurea Ciuc. Sport Club a mai jucat două finale, ca şi Corona Braşov. În sezonul trecut, competiţia a fost oprită în semifinale din cauza pandemiei de coronavirus, iar SC Miercurea Ciuc şi FTC-Telekom au fost declarate câştigătoare ale Erste Liga.