Moment istoric în fotbal: Un club de tradiție al Europei a câștigat cel de-al 100-lea trofeu al său

Celtic Glasgow

Celtic Glasgow a câștigat al 100-lea său trofeu în 129 de ani de existență, învingând formația Aberdeen în finala Cupei Ligii scoțiene de fotbal, disputată duminică pe stadionul Hampden Park din Glasgow.

Celtic a deschis scorul prin internaționalul australian Tom Rogic (min. 16), mărindu-și avantajul cu opt minute înainte de pauză, grație atacantului scoțian James Forrest.

Rezultatul final a fost stabilit în repriza secundă de francezul Moussa Dembele, care a transformat un penalty în minutul 64, ajungând astfel la 17 goluri marcate de la debutul sezonului.

Pentru Celtic, acesta a fost al 16-lea trofeu cucerit în această competiție, gruparea din Glasgow aflându-se în cursa pentru realizare primei sale triple campionat-Cupa Scoției-Cupa Ligii din ultimii 15 ani. Elevii antrenorului Brendan Rodgers sunt neînvinși în actuala ediție a primei ligi scoțiene, având un avans de opt puncte față de următoarea clasată, anunță Libertatea.

Înființat pe 8 noiembrie 1887, clubul Celtic Glasgow are în palmares 47 de titluri de campion național, 36 de Cupe ale Scoției și 16 Cupe ale Ligii, fiind câștigătorul Cupei Campionilor Europeni în anul 1967, după o finală cu Internazionale Milano (2-1).