Momente dramatice în Liga Campionilor la Polo: CSA Steaua Bucureşti a pierdut în deplasare în Germania

digisport.ro
steaua polo

CSA Steaua Bucureşti a fost învinsă dramatic de echipa germană Waspo98 Hannover, cu scorul de 13-12 (5-2, 2-2, 3-5, 3-3), marţi seara, în deplasare, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la polo pe apă, informează Agerpres.

Campioana României s-a înclinat la limită, deşi a marcat de două ori în ultimul minut de joc.

Steaua a pierdut la un gol şi în meciul tur, cu 9-10.

Deşi nu a contat pe trei jucători importanţi, diferenţa a făcut-o numărul mare de minute de inferioritate, steliştii adunând nu mai puţin de 13 eliminări a câte două minute (doar 5 pentru gazde).

Golurile Stelei au fost reuşite de Vlad Georgescu (2), Dimitri Goanţă (2), Tiberiu Negrean (2), Tudor Fulea (2), Andrei Neamţu (2), Alexandru Ghiban, Francesco Iudean.

Pentru gazde au înscris Darko Brguljan (4), Aleksandar Radovic (3), Marko Macan, Ivan Nagaev (3), Petar Muslim şi Fynn Schuetze.

Pro Recco, deţinătoarea trofeului, a câştigat la ''masa verde'' cu Jug Adriatic Osiguranje Dubrovnik (10-0), iar OSC Budapesta a învins-o pe Spandau 04 Berlin cu 12-11, în deplasare.

În alt meci programat marţi seara Steaua Roşie Belgrad o înfruntă pe CN Marseille.

Clasament

1. Pro Recco 21 puncte (8 jocuri)

2. CN Marseille 18 p (7 j)

3. Jug Adriatic Osiguranje Dubrovnik 15 p (8 j)

4. OSC Budapesta 13 p (8 j)

5. Waspo98 Hannover 11 p (8 j)

6. Spandau 7 p (8 j)

7. Steaua Bucureşti 3 p (8 j)

8. Steaua Roşie Belgrad 3 p (7 j)

Steaua va juca următorul meci pe 8 februarie, în deplasare, cu Steaua Roşie Belgrad.