Monica Niculescu, eliminată în optimile de finală ale turneului din Luxemburg

Monica Niculescu

Monica Niculescu, locul 11 WTA, venită din calificări, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 6-2, 7-5, de rusoaica Margarita Gasparian, locul 81 WTA, în turul al doilea al turneului de categorie WTA International din Luxemburg potrivit news.ro

Jucătoarea română a condus cu 4-1 în setul al doilea, cu două break-uri, dar a fost nevoită să se recunoască învinsă după un meci de o oră şi 41 de minute.

Calificarea în manşa a doua este recompensată, în cazul Monicăi Niculescu, cu un premiu de 2.669 de dolari şi cu 48 de puncte WTA.

Sportiva din Slatina a câştigat acest turneu în 2016 şi a fost finalistă în 2011 şi 2012.

Cele două adversare din meciul de simplu sunt coechipiere la dublu şi ar urma să joace, tot miercuri, cu Eleonora Molinaro/Katarzyna Piter (Luxemburg/Polonia), în turul I.