Naționala României de baschet masculin s-a calificat la EuroBasket 2021, după ce a învins Slovacia

minge de baschet

Naționala României de baschet masculin s-a calificat la EuroBasket 2021, după ce a învins, miercuri, Slovacia cu scorul de 77-74, anunță MEDIAFAX.

Echipele:

România: Emanuel Căţe 8 puncte, Bobe Nicolescu 4 puncte, Alex Olah 8 puncte, Lucas Tohătan 9 puncte, Giordan Watson 11 puncte, Mirel Dragoste 9 puncte, Tudor Gheorghe 1 punct, Iulian Orbeanu, Radu Paliciuc 13 puncte, Bogdan Popa 14 puncte.

Slovacia: David Abrham 2 puncte, Michal Batka 4 puncte, Michael Fusek 8 puncte, Mario Ihring 16 puncte, Andre Jones 25 puncte, Vladimir Brodziansky 17 puncte, Dalibor Hlivak, Viktor Juricek 2 puncte, Richard Korner, Jaroslav Musil.

În clasamentul Grupei F, România a ocupat prima poziție. Pe locul doi s-a clasat Slovacia, iar, pe locul trei, a fost Cipru. Primele trei echipe clasata din Grupa A, din care fac parte România, Israel, Polonia și Spania, se vor califica la turneul final.