Naționala României de volei masculin a debutat cu un eșec la Campionatul European, contra Franței

kuma.fm
volei

Naționala României de volei masculin a debutat, joi seara, la Campionatul European, după o pauză de 24 de ani. În primul meci din grupă, elevii lui Dănuț Pascu au pierdut contra Franței, scor 0-3, potrivit Mediafax.

România a pierdut în minimum de seturi, scor 19-25, 14-25, 16-25. Partida disputată chiar pe terenul adversarei, la Montpellier, s-a încheiat după 64 de minute.

Lotul României: Ciprian Matei, Liviu Cristudor, Răzvan Florentin, Claudiu Dumitru, Mihai Gheorghiță, Robert Adrian Aciobăniței, Cristian Bartha, Laurențiu Lică, Marian Iulian Bala, Silviu Ioan Suson, Rareș Ionuț Bălean, Vlad Alexandru Kantor, Răzvan Olteanu, Andrei Spînu.

România va întâlni Bulgaria, vineri, de la ora 18:15, în runda a doua a grupei A.

România face parte din Grupa A, din care mai fac parte Franța, Italia, Bulgaria, Grecia și Portugalia. Grupele B, C și D sunt găzduite de Belgia, Slovenia, respectiv Olanda. Primele patru clasate din fiecare grupă vor obține calificare în optimile de finală.