Preşedintele francez Emmanuel Macron a discutat din nou, joi, cu preşedintele azer Ilham Aliev şi cu premierul armean Nikol Paşinian, Franţa dorind o "supervizare internaţională" a acordului de încetare a focului în Nagorno-Karabah, informează AFP.
În timpul acestei noi discuţii, preşedintele francez şi-a exprimat dorinţa ca sfârşitul luptelor să poată "permite reluarea negocierilor de bună credinţă, pentru a proteja populaţia din Nagorno-Karabah şi a asigura reîntoarcerea a zeci de mii de persoane ce şi-au părăsit locuinţele", a precizat Preşedinţia franceză.
Azerbaidjanul şi Armenia au semnat săptămâna trecută un acord mediat de Rusia, care a pus capăt mai multor săptămâni de confruntări sângeroase în Nagorno-Karabah, regiune separatistă a Azerbaidjanului populată majoritar de armeni.
Însă, potrivit Franţei, acest acord "necesită să fie consolidat", cu o "clarificare a punctelor importante", în special cu privire la continuarea negocierilor. "Dorinţa noastră este ca Grupul de la Minsk (ce reuneşte Franţa, Rusia şi SUA ca mediatori, n.r.) să-şi exercite pe deplin rolul pentru a activa modalităţi de supraveghere" a acordului de încetare a luptelor, a precizat Palatul Elysee.
Prin urmare, Parisul cere "o formă de supervizare internaţională a acestui armistiţiu", pentru ca el să permită reîntoarcerea refugiaţilor, transportul de ajutoare umanitare, întoarcerea (în ţările lor) a combatanţilor străini, în special sirieni aduşi de Turcia, şi o veritabilă negociere a statutului Nagorno-Karabah.
Franţa este îngrijorată de posibilitatea ca Turcia să poată, cu acordul Rusiei, să fie asociată la operaţiuni de menţinere a păcii în regiune.
În opinia Palatului Elysee, Rusia are un interes mai mare în a privilegia Grupul de la Minsk decât să caute să se inspire din aşa-zisul proces de pace de la Astana, care include Moscova, Ankara şi Teheran.
În cadrul discuţiilor de joi, Emmanuel Macron a anunţat de asemenea un efort de ajutor umanitar întreprins de Franţa şi dorinţa sa ca să fie luate măsuri pentru apărarea patrimoniul religios şi cultural din Nagorno-Karabah.
Preşedintele francez a discutat joi şi cu directoarea generală a UNESCO, Audrey Azoulay.
Nagorno Karabah - Franța încercă să intervină între Rusia și Turcia
Explorează subiectul
București
12°C
Articole Similare

0
Kosovo aprobă trimiterea de trupe în Gaza în cadrul iniţiativei SUA
0

2.287
VIDEO Rafinăria din Haifa, lovită de rachete iraniene
2.287

68
Doi membri ai unui grup de opoziţie interzis au fost executaţi în Iran
68

64
Siria anunţă un "amplu atac" cu drone împotriva bazelor sale din apropierea frontierei cu Irakul
64

26
Un seism cu magnitudinea 7 s-a produs în arhipelagul Vanuatu - Nu s-a emis alertă de tsunami
26

54
VIDEO Ucraina a lovit un centru important pentru producţia de drone a Rusiei
54

48
Lituania intenționează să amenajeze fâșii de contramobilitate la frontiera cu Federaţa Rusă și cu Republica Belarus
48

2.600
Operațiune secretă: Rusia infiltrează rețelele de spioni în Europa / „Colaborezi sau faci 15 ani de închisoare”
2.600

5.297
Un nou trend în multinaționale: concedieri masive, mascate sub pretextul Inteligenței Artificiale / 700 de angajați au „zburat” de la Meta în ultima săptămână
5.297

39
Moscova expulzează un diplomat britanic acuzat de spionaj
39

2.189
Donald Trump a pus ochii pe uraniul iranian - Se pregătește o operațiune de mare risc
2.189

7.381
VIDEO Atac surpriză în Arabia Saudită: „ochiul din cer” al SUA, scos din joc / „Ar putea afecta capacitatea de a detecta amenințările Iranului”
7.381

4.443
Kaja Kallas intrevine în scandalul Italia-Israel. Premierul Netanyahu anunță că Patriarhul Latin al Ierusalimului va avea acum acces la Biserica Sfântului Mormânt
4.443
















Comentează