Naomi Osaka a câștigat meciul cu Victoria Azarenka, scor 4-6, 7-5, 6-3, într-un meci de două ore și 50 de minute

wtatennis.com
naomi osaka

Japoneza Naomi Osaka, locul I WTA, a învind-o, joi, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-3, pe Victoria Azarenka din Belarus, locul 43 WTA, calificându-se în turul al treilea al turneului de la Roland Garros, relatează News.ro.

Osaka s-a impus după un meci de două ore şi 50 de minute şi va evolua în manşa următoare cu Katerina Siniakova din Cehia, locul 42 WTA, sau cu Maria Sakkari din Grecia, locul 30 WTA.

Liderul WTA este pe partea de tablou a Simonei Haleo, pe care o poate întâlni în semifinale.

Într-un alt meci din turul al doilea, Arina Sabalenka din Belarus, locul 11 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 6-2, de americanca Amanda Anisimova, locul 51 WTA, după o oră şi 14 minute de joc.

Şi Sabalenka era pe aceeaşi parte a tabloului şi ar fi putut evolua cu Simona Halep, în sferturi.