Naționala de fete face spectacol: Va juca barajul de calificare la EURO 2017

Naționala de fete a umilit Grecia, scor 4-0, în ultimul meci din campania de calificare pentru Campionatul European din 2017, însă a ratat calificarea directă la turneul final din Olanda și va juca baraj, contra Portugaliei.

Alexandra Lunca a deschis scorul în Gruia, în minutul 5, cu un șut expediat de la marginea careului, iar Maria Ficzay a majorat avantajul româncelor zece minute mai târziu, cu o lovitură de cap.

România a mai punctat de două ori și în partea secundă, prin Vătafu și Bâtea, însă nu a reușit să câștige la un scor egal sau mai mare decât Rusia, care s-a impus cu 5-0 în fața Croației.

Selecționata antrenată de Mirel Albon va juca la baraj pentru calificarea la EURO 2017, împotriva Portugaliei, pe 17 și 25 octombrie, deoarece nu a reușit să egaleze scorul înregistrat azi de Rusia, 5-0, pentru a lua ultimul loc care asigura calificarea directă, anunță gsp.ro.