Naţionala de fotbal feminin a Japoniei a învins reprezentativa similară a Norvegiei, în optimile de finală ale CM 2023

Naţionala de fotbal feminin a Japoniei a învins reprezentativa similară a Norvegiei cu scorul de 3-1 (1-1), sâmbătă, în optimile de finală ale CM 2023 care se desfăşoară în Australia şi Noua Zeelandă, şi s-a calificat în sferturile competiţiei, conform Agerpres.

Pe Sky Stadium din Wellington, niponele au fost în avantaj din minutul 15, după autogolul lui Ingrid Systard Enge, apoi au mai marcat de două ori în mitanul secund, prin Risa Shimizu (50) şi Hinata Miyazawa (81), cea din urmă fiind şi golghetera de până acum a Mondialului, cu 5 goluri. Nordicele au punctat în minutul 20, prin Guro Reiten.

În sferturi, Japonia, campioana din 2011, va juca împotriva învingătoarei din partida de duminică, de la Melbourne, dintre SUA, dublă deţinătoare a titlului, şi Suedia, vice-campioana olimpică.

Aşa cum se ştie, şi Spania s-a calificat în sferturi, sâmbătă, după victoria din optimi contra Elveţiei (5-1).