Naţionala de handbal feminin a României s-a clasat pe locul 7 la Festivalul Olimpic al Tineretului European

Facebook
romania handbal feminin

Naţionala de handbal feminin a României s-a clasat, sâmbătă, pe locul 7 la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), de la Banska Bistrica (Slovacia), conform news.ro.

Tricolorele mici au învins în ultimul meci din competiţie chiar reprezentativa gazdelor, Slovacia, cu scorul de 39-27 (19-10).

În grupa A, România a obţinut rezultatele: 22-23 cu Danemarca, 27-19 cu Slovacia şi 30-37 cu Ungaria. Au urmat meciurile de clasament, 20-27 cu Croaţia (locurile 5-8), respectiv 39-27 cu Slovacia (locurile 7-8).

În finala competiţiei de handbal de la FOTE se vor duela, tot sâmbătă, Danemarca şi Ungaria.

La competiţia din Slovacia, România a obţinut 15 medalii - trei medalii de aur, şapte de argint şi cinci de bronz.

Delegaţia României la FOTE2022 include 92 de sportivi, înscrişi în competiţiile de atletism, ciclism, gimnastică, handbal, înot, judo, tenis şi volei.

La ediţia FOTE din 2019, România a încheiat cu un bilanţ de 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.