Naţionala de rugby a Africii de Sud s-a impus în cele din urmă in extremis cu 32-29, într-un meci cu Ţara Galilor

quinzemondial.com
rugby

Naţionala de rugby a Africii de Sud, campioana mondială en titre, a avut mari emoţii sâmbătă la Pretoria în primul meci în faţa publicului său după triumful din 2019 din Japonia: condusă la pauză de Ţara Galilor cu 18-3, s-a impus în cele din urmă in extremis cu 32-29, informează AFP.

Springboks îi pot mulţumi fundaşului Damian Willemse, care a transformat în minutul 80 o lovitură de pedeapsă dictată după o mare greşeală a căpitanului oaspeţilor, Dan Biggar, potrivit Agerpres.ro.

Punctele Africii de Sud au venit după 4 eseuri - Bongi Mbonambi, Malcolm Marx, Cheslin Kolbe, eseu penalitate; 2 transformări - Damian Willemse; 2 lovituri de pedeapsă - Elton Jantjies, Willemse.

Punctele Ţării Galilor au fost aduse de 3 eseuri - Louis Rees-Zammit (2), Dewi Lake; o transformare - Dan Biggar; 3 lovituri de pedeapsă - Biggar; un drop - Biggar.

Cele două echipe vor fi din nou adversare pe 9 iulie la Bloemfontein şi pe 16 iulie la Cape Town.