Naţionala Germaniei vrea să obţină "cât mai rapid" calificarea la Cupa Mondială 2022, a declarat marţi fotbalistul Thomas Muller, cu trei zile înaintea meciului împotriva României, din Grupa J a preliminariilor, transmite DPA.
Selecţionerul Hansi Flick, care a preluat naţionala după EURO 2020, a stabilit obiectivele clare pentru meciurile cu România (8 octombrie, Hamburg) şi Macedonia de Nord (11 octombrie, Skopje) după ce echipa a câştigat luna trecută primele trei partide sub conducerea sa.
"Vrem să ne ne întoarcem unde am rămas în septembrie. E vorba acum de detalii mai fine. Vrem ca meciurile următoare să jucăm şi mai bine", a declarat extrema Jonas Hofmann, de la Borussia Moenchengladbach.
Un obiectiv este "calificarea cât mai rapidă la Cupa Mondială", a spus Thomas Mueller, atacantul lui Bayern Munchen.
Germania se va califica la CM 2022 din Qatar dacă va învinge România şi Macedonia de Nord, iar Armenia va pierde puncte în cele două meciuri ale sale.
"Suntem încă doar la început", a comentat Muller parcursul bun al echipei sub bagheta lui Flick. Din cauza unei accidentări, fotbalistul de 32 de ani a ratat întâlnirile cu Liechtenstein, Armenia şi Islanda.
În opinia lui Muller, există "o mică schimbare în bine" după numirea lui Flick, ce a adus la naţională elemente din perioada când o antrena pe Bayern.
Antonio Ruediger, fundaşul lui Chelsea, a opinat că Flick este "predestinat" să "unească o echipă".
Peste 20.000 de bilete au fost vândute pentru meciul de la Hamburg, la care pot asista până la 25.000 de spectatori în condiţiile pandemiei de coronavirus.
"Vrem să încântăm publicul de la Hamburg cu un un fotbal ofensiv şi vrem să-i atragem pe toţi fanii naţionalei", a spus Ruediger.
Portarul Manuel Neuer, căpitanul naţionalei, nu a putut participa marţi la primul antrenament, el efectuând exerciţii de recuperare în hotelul în care este cazată naţională. Goalkeeperul lui Bayern este aşteptat să fie între buturi la duelurile cu România şi Macedonia de Nord.
Flick i-a avut la dispoziţie pe toţi ceilalţi 22 de jucători ai lotului la antrenamentul de pe terenul divizionarei secunde SV Hamburg.
Germania este lider în grupa sa de calificare, cu 15 puncte, urmată de Armenia, 11 puncte, România, 10 puncte, Macedonia de Nord, 9 puncte, Islanda, 4 puncte, Liechtenstein, 1 punct, toate având şase jocuri disputate.
Naţionala Germaniei vrea să obţină cât mai rapid calificarea la CM 2022
Explorează subiectul
Articole Similare

13
Emma Navarro o învinge pe Iga Swiatek în optimile de la Beijing
13

10
Ciocniri între suporteri înaintea meciului Napoli – Sporting Lisabona
10

35
Qarabag câștigă pe teren propriu împotriva FC Copenhaga, scor 2-0
35

19
U BT Cluj, învinsă de Bahceşehir College în EuroCup
19

8
CIO va acorda burse sportivilor palestinieni pentru pregătirea Jocurilor Olimpice
8

57
Avocatul lui Daniil Kasatkin cere eliberarea imediată a baschetbalistului rus
57

17
CSM Raiffeisen Oradea începe sezonul cu victorie categorică, 99-53 cu CSM Târgu Jiu
17

30
CSM București învinge Rapid București în etapa a IV-a a Ligii Naționale
30

19
Patru sportivi georgieni, suspendaţi pentru dopaj: TAS a respins apărarea lor bazată pe consumul unor băuturi în care li s-a pus substanţa
19

94
Barcelona și PSG vor scoate la licitație tricourile din meciul de miercuri, în scop caritabil
94

49
Președintele CFR Cluj, Cristian Balaj, suspendat două jocuri de Comisia de Disciplină FRF
49

40
WTA: Coco Gauff s-a calificat la Turneul Campioanelor 2025 de la Riad
40

15
NBA anunță un parteneriat strategic cu Amazon Web Services pentru soluții AI
15
Comentează