NATO este în alertă! Rusia a efectuat noi teste de croazieră hipersonice Ţirkon

Autor: Bogdan Antonescu

Publicat: 31-12-2021

Actualizat: 31-12-2021

Article thumbnail

Sursă foto: Baird Maritime

Rusia a efectuat noi teste cu aproximativ 10 rachete de croazieră hipersonice Ţirkon (Zircon), lansate de pe o fregată, şi cu încă două dintr-un submarin, a anunţat vineri agenţia de presă Interfax, citând Flota Nordului.

Preşedintele rus Vladimir Putin a lăudat arma ca parte a unei noi generaţii de sisteme de armament de neegalat, notează Reuters, citat de agerpres.

Putin a numit un test de rachetă, efectuat săptămâna trecută, drept "un mare eveniment din viaţa ţării", adăugând că acesta a fost "un pas substanţial" în creşterea capacităţilor de apărare ale Rusiei.

Unii experţi occidentali au pus la îndoială cât de avansată este noua generaţie de arme ale Rusiei, recunoscând în acelaşi timp că
combinaţia de viteză, manevrabilitate şi altitudine ale rachetelor hipersonice le fac dificil de urmărit şi interceptat.

Putin a anunţat o serie de noi arme hipersonice în 2018 într-unul dintre discursurile sale cele mai belicoase din ultimii ani, declarând că ele ar putea lovi aproape în orice punct al lumii şi evita un scut antirachetă construit de SUA.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri