Parlamentarii AUR pregătesc "mii de amendamente" la proiectul legii bugetului de stat, a anunţat liderul deputaţilor Alianţei, George Simion, care s-a arătat nemulţumit de termenul stabilit pentru depunerea acestora - marţi, ora 12,00.
"Mâine (marţi - n.r.) vor fi foarte mulţi români în faţa Camerei Deputaţilor. Astăzi s-a comis ceva împotriva regulilor democraţiei - avem doar până la ora 12,00 timp să depunem amendamente. Vom depune amendamente, dar nu vor fi cele mai bune amendamente. Pregătim nişte mii de amendamente. Dacă se vrea pe repede înainte, pe repede înainte facem şi noi. O să lucrăm toată noaptea, la 9,00 dimineaţa suntem la protest şi până la 12,00 depunem şi amendamentele. Nu e normal. Acum a venit, la ora 18,00, legea bugetului în Parlament şi avem practic 18 ore la dispoziţie să depunem amendamente? Dacă ăsta este felul în care actuala coaliţie alege să trateze Opoziţia, nu e nicio problemă", a afirmat Simion, luni, la finalul şedinţei Birourilor permanente reunite ale Parlamentului.
El a adăugat că printre amendamente se află unele legate de dotarea spitalelor cu aparate de oxigen, privind reabilitarea spitalelor pentru securitate la incendii.
"Şi, totodată, vom adresa un proiect tip pentru spitale judeţene, câte unul în fiecare judeţ. Momentan, din bugetul anului viitor să putem plăti proiectul. Şi după aia, în 2023, şi construcţia", a adăugat Simion.
Potrivit calendarului adoptat în şedinţa Birourilor permanente, parlamentarii au termen până marţi, la ora 12,00, pentru a depune amendamente la cele două proiecte - bugetul de stat şi bugetul asigurărilor sociale de stat.
Tot marţi, de la ora 14,00, este programată începerea dezbaterii bugetelor în comisiile parlamentare, iar joi vor fi discuţiile şi votul în plen.
Nemulțumit de bugetul pe 2022, George Simion va face noapte albă: 'Pregătim nişte mii de amendamente'
Explorează subiectul
Articole Similare

437
În Parlament se încearcă legalizarea prostituției: Biserica are o reacție vehementă și se opune categoric unui astfel de demers
437

1.020
Nicușor Dan anunță o nouă evoluție a parteneriatului strategic: Elevii români vor avea șansa să învețe în SUA
1.020

7
Alina Gorghiu: Violenţa domestică nu are gen
7

1.110
Armata se deschide pentru voluntari: patru luni de instrucție, peste 25.000 de lei la final și intrare directă în rezerva Armatei. Legea a fost promulgată
1.110

4.389
Călin Georgescu a pierdut procesul: Riscă să plătească o sumă extrem de mare, după amenzile primite în urma campaniei electorale
4.389

67
Lavinia Șandru: „Nu e coincidență că atacul USR a început odată cu procedura de numire a șefilor de parchete”
67

2.391
Călin Georgescu: 'Mercosur instituționalizează otrava economică și alimentară! Când ultima pâine din grâu românesc se va vinde...'
2.391

3.295
SURSE Nicușor Dan ratează momentul ideal de a-l întâlni pe Donald Trump
3.295

2.977
România obține un mandat cheie la ONU. Ministrul Oana Țoiu: 'O veste bună din New York'
2.977

158
Mihai Fifor îl atacă dur pe Radu Miruță: 'Să îl detașăm pe noul Rambo de la Apărare, în Groenlanda'
158

3.235
Victor Ponta intervine virulent în scandalul de plagiat al ministrului Justiției: 'De ce abia acum? Bine v-ați trezit în 'ROMÂNIA CAPTURATĂ''
3.235

3.683
DOCUMENT Începe jocul în Parlament: Moțiune împotriva ministrului Apărării. Opoziția speculează tensiunile dintre PSD și USR
3.683

51
Ministrul Energiei dă asigurări la vreme rea: Rețeaua electrică rezistă iernii severe și acoperă vârful de consum
51

















Comentează