Nicolae Ciucă și-a dat afară consilierul 'care mânăncă PNRR pe pâine'

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 11-01-2022

Actualizat: 11-01-2022

Article thumbnail

Sursă foto: romaniajournal.ro

Premierul Florin Ciucă a semnat, marți, decizia prin care încetează calitatea de consilier onorific acordată lui Septimiu-Rareș Szabo.

Szabo a fost adus în guvern de fostul partid de guvernământ USR, pentru a se ocupa de Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).

„Are o experienţă de top pe instrumente financiare, mănâncă PNRR pe pâine şi mai vine cu un atu – vorbeşte fluent 'comiseza', adică limba tehnică a oficialilor de la Comisie. Este pentru prima dată când un expert român ca el vine prin transfer de la Bruxelles să lucreze pentru un minister din România”, era prezentarea pe care i-o făcea lui Szabo fostul ministru Cristian Ghinea.

Septimiu Szabo este economist la Comisia Europeană. El şi-a luat titlul de doctor în economie de la ASE în 2017.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri