Norvegia este prima finalistă de la Campionatul Mondial de handbal feminin

news.ro
handbal minge

Norvegia este prima finalistă de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Vineri, în semifinale, norvegiencele au învins Danemarca la capătul unui meci dramatic.

Partida Norvegia-Danemarca a fost decisă după prelungiri. La finalul celor 60 de minute scorul a fost egal, 23-23. Danezele au condus la pauză cu 14-9, dar norvegiencele au revenit în partea a doua și au egalat, potrivit mediafax.

În prelungiri, a fost în continuare echilibru. Norvegia-Danemarca s-a încheiat cu scorul 29-28, golul victoriei fiind marcat în ultima secundă. Arbitrii au analizat faza cu ajutorul sistemului video și au decis că golul este valabil.

Cea de a doua finalistă a Campionatului Mondial de handbal va fi decisă în partida Franța-Suedia. Aceasta va avea loc vineri seara, de la ora 22.00.