Norvegianul Casper Ruud a ajuns în semifinale la Roma (ATP)

eurosport.com
Casper Ruud

Jucătorul norvegian de tenis Casper Ruud (10 ATP, favorit nr. 5 ) s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 5.415.410 euro, după ce l-a eliminat în sferturi pe canadianul Denis Shapovalov (16 ATP, favorit nr. 13), cu 7-6 (9/7), 7-5, anunță agerpres.

Ruud a avut nevoie de două ore şi 20 de minute pentru a-şi adjudeca victoria şi va disputa penultimul act împotriva învingătorului din partida Novak Djokovic (Serbia, principal favorit) şi canadianul Felix Auger-Aliassime (cap de serie numărul opt).

Aşa cum se ştie, tenismanul grec Stefanos Tsitsipas a trecut vineri în două seturi de italianul Jannik Sinner, 7-6 (7/5), 6-2, şi va fi adversarul germanului Alexander Zverev în semifinale.

Stefanos Tsitsipas, locul 5 ATP şi al patrulea favorit, s-a impus la capătul unui meci de două ore şi 23 de minute în duelul cu Jannik Sinner, locul 13 mondial şi cap de serie nr. 10.