Norvegianul Karsten Warholm, campion european la 400 m garduri

Agerpres.ro
Campionatele Balcanice de atletism în sală

Campionul olimpic norvegian Karsten Warholm a dominat finala probei masculine de 400 m garduri din cadrul Campionatelor Europene de atletism, ediţia 2022, desfăşurată vineri la Munchen, potrivit Agerpres.

Warholm s-a impus în 47 sec 12/100 în faţa francezului Wilfried Happio (48 sec 56/100) şi a turcului Yasmani Copello (48 sec 78/100), medaliaţi cu argint, respectiv bronz.

Proba similară feminină s-a încheiat cu victoria olandezei Femke Bol, care a reuşit astfel o dublă inedită la Europenele din Bavaria, după ce a cucerit aurul şi la 400 m plat.

Bol, medaliată cu bronz la JO de la Tokyo la 400 m garduri, a câştigat cursa de vineri cu timpul de 52 sec 67/100. Ea a fost urmată de două atlete din Ucraina, Viktoria Tkaciuk (54 sec 30/100) şi Ana Rijikova (54 sec 86/100).

Femke Bol poate visa chiar la o triplă la Munchen, în condiţiile în care olandezele se numără printre favoritele finalei ştafetei feminine de 4x400 m, programată sâmbătă seara.

Cursa feminină de 200 m s-a încheiat cu victoria elveţiencei Mujinga Kambundji (22 sec 32/100), care a devansat-o pe deţinătoarea titlului european, britanica Dina Asher-Smith (22 sec 43/100), medaliată cu argint. Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de daneza Ida Karstoft, în 22 sec 72/100.