Norwich City a părăsit zona retrogradabilă din Premier League

Premier League

Echipa Norwich City a părăsit zona retrogradabilă a clasamentului campionatului de fotbal al Angliei, pentru prima oară de la debutul acestui sezon, graţie victoriei categorice pe care a obţinut-o în deplasare, vineri seara, în faţa formaţiei Watford (scor 3-0), în prologul etapei a 23-a din Premier League, anunță Agerpres.

Americanul Josh Sargent a marcat cu această ocazie primele sale goluri în fotbalul englez, în minutele 54 şi 74, rezultatul final fiind stabilit în urma unui autogol al slovacului Juraj Kucka, în prelungirile reprizei secunde (90+2).

Elevii antrenorului Dean Smith au urcat pe locul 17 în urma acestui succes, cu 16 puncte acumulate în 22 de meciuri, trimiţând-o în "zona roşie" pe Watford, grupare pregătită de italianul Claudio Ranieri, care a coborât pe poziţia a 18-a, cu 14 puncte în 20 de partide disputate.

Sâmbătă sunt programate meciurile Everton - Aston Villa, Leeds United - Newcastle United, Manchester United - West Ham United, Brentford - Wolverhampton şi Southampton - Manchester City.

Ultimele patru partide din această rundă, Leicester City - Brighton, Crystal Palace - Liverpool, Arsenal Londra - Bunrley şi Chelsea - Tottenham, urmează să se dispute duminică.

Lider al clasamentului este Manchester City, 56 puncte, urmat de Liverpool, 44 puncte, Chelsea, 44 puncte, West Ha, 37 puncte, Tottenham 36 puncte etc.