Echipa de fotbal engleză Nottingham Forest a fost amendată cu 750.000 de lire sterline de către Asociația de Fotbal engleză pentru discreditarea jocului, după ce clubul a contestat integritatea unui oficial de meci în urma înfrângerii cu Everton din sezonul trecut, relatează BBC Sport.
După meciul pierdut cu 2-0 pe Goodison Park, Forest a exprimat nemulțumirea față de trei decizii de penalty neacordate, postând pe rețelele de socializare că aceste decizii au fost „extrem de slabe” și că nu le pot accepta. Clubul a negat acuzațiile de discreditare a oficialilor, dar o comisie independentă a constatat că există dovezi clare.
FA a considerat postarea clubului un „atac la integritatea unui oficial de meci” și a cerut ștergerea acesteia, dar Forest nu a acționat în consecință. Comisia a stabilit că amenda de 750.000 de lire sterline este adecvată, în ciuda solicitării FA pentru o sancțiune mai severă.
Forest a anunțat că va face apel împotriva acestei decizii, pe care o consideră „total disproporționată”.
Comentează